Proteklog vikenda u Ljubljani je održana Regionalna konferencija koju su organizovali Socialnidemokrati Slovenije, uz podršku Laburističke partije Velike Britanije (Labour Party UK). Socialnidemokrati Slovenije nastavljaju rad na jačanju i unapređivanju dijaloga sa Sindikatima na teritoriji Balkana. Ciljevi konferencije su bili razmijeniti mišljenja o elementima koji socijalni dijalog čine uspješnim, te jačati i nastaviti sa jačanjem socijalnog dijaloga na europskom i regionalnom nivou. Posebno pažnja je usmjerena na educiranju političkih subjekata i sindikata.
Predstavnici SDP BiH su bili naši vijećnici u OV Tešanj, Nermin Deljkić i Danijel Pašić, koji dolaze iz sredine u kojoj se javlja velika potreba za sindikalnom borbom i radničkim udruživanjem u cilju postizanja što boljih uslova rada, posebno visine primanja tih radnika i zaštite na radu.
Naši predstavnici su prezentirali djelovanje neoliberalnog kapitalizma, što na lokalnoj razini, te analogno tome ukazali dokle seže nezasitost velike većine privrednika u Bosni i Hercegovini, te sa kakvim problemima se susreću Sindikati i do koje mjere je sindikalni vrh podjeljen, posvađan i obezglavljen.
Naime, prije nepunih sedam dana Udruženje poslodavaca FBiH je donijelo Odluku kojom je stavilo van snage Opći kolektivni ugovor, a podsjećamo da se tim aktom definišu plate, godišnji odmori, naknade, zaštita na radu i sve ostalo vezano za radnika i njegov radni odnos. Trenutno, 20% radnika je zaštićeno Granskim kolektivnim ugovorom, ali i on se stavlja van snage ukidanjem Općeg kolektivnog ugovora u kojem član 14. definiše šta tačno Granski kolektivni ugovor treba da sadrži.
Vlada FBiH ima maćehinski odnos prema radnicima i medijska blokada instrumentaliziranih medijskih servisa je ključ njihovog uspjeha na putu do totalne devalvacije i urušavanja radničkih prava. Prema procijenama, preko 200.000 radnika radi na crno i ne uplaćuju im se doprinosi. Delegacija SDP-a je predstavila u kakvu opasnost za društvo, egzistenciju i socijalne potrebe građanina dovodi pitanje opstanka PIO/MIO fonda i zaključila, prema dosadašnjem radu, da problem penzionera uopšte ne zanima Vladu, a još manje Udruženje poslodavaca FBiH. Predstavnici SDP BiH su čvrsto zastupali stav da, pored sindikata, ljevica mora biti dio borbe za socijalnu pravdu, solidarnost, jednakost i socijalnu sigurnost.
Vijećnik SDP BiH u OV Tešanj, Nermin Deljkić, je posebno naglasio da je nedopustivo da u Tešnju, sa preko 2000 privrednih subjekata, imamo, nažalost, samo četiri sindikata. Naime, općina Tešanj važi za jednu od ekonomski najrazvijenijih općina u Bosni i Hercegovini. Među stotinu najprofitabilnijih kompanija u državi iz općine Tešanj su 23 kompanije, prema zadnjim podacima. Sve kompanije su iz realnog sektora i kapital je uglavnom u vlasništvu poslijeratnih privrednika.
Nažalost, dio tih privrednika, zajedno sa pozicijom iz vlasti kreira sliku i medijsku priču o evropskom Tešnju, uporno zanemarujući činjenicu da veliki broj radnika radi za minimalnu plaću, a od radnika se zahtijeva rad preko vikenda i prekovremeni rad, a nerijetko je da inspekcijske kontrole redovno pronalaze „radnike na crno“. Takve klasne nejednakosti su neizdržive, stvaraju socijalnu bombu, jer povećavaju nejednakost i pozivaju na mobilizaciju ljevice.
Na konferenciji su aktivno učešće uzeli poznati gosti iz javnog života, sindikata, akademske zajednice i civilnog društva, koji su željeli dati svoj doprinos. Neka od imena koja su dala savjete i podržala socijaldemokratsku ideju su: Dejan Židan, Predsjednik SD Slovenije i Ministar poljoprivrede, šumarstva i prehrane; kao i Peter Pogačar, Državni Sekretar pri Ministarstvu rada, obitelji, socijalnih poslova i jednakosti, a iz BiH se pozivu odazvao Selvedin Šatorović, Potpredsjednik SSSBiH.