Porodice ubijenih vojnika potvrđuju

Potvrđeno: Vojnici nemaju osiguranje

Nakon što su iz Ministarstva odbrane (MO) BiH potvrdili da pripadnici Oružanih snaga (OS) BiH nemaju kolektivno osiguranje, porodice poginulih vojnika koje su uglavnom riješile pitanje penzije, ali ne i odštete, najavljuju mogućnost pokretanja tužbi. Neki su tužbe već podigli, dok drugi nisu ni znali da imaju pravo na odštetu i to planiraju učiniti.
Sve je pokrenuo Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PSBiH, koji je pitao ministricu odbrane Marinu Pendeš (HDZ BiH) jesu li vojnici poginuli u terorističkom napadu u Rajlovcu bili bez osiguranja po osnovu kolektivnog osiguranja vojnika te jesu li porodice ostvarile svoja prava, odnosno dobile obeštećenje i dječije naknade.

Konkretan odgovor na ovo pitanje ministrica Pendeš je izbjegla, kazavši da ga nije zaprimila u Ministarstvu odbrane te da će pismeni odgovor na njega uputiti naknadno. U međuvremenu, iz Ministarstva odbrane potvrđeno je da pripadnici Oružanih snaga nemaju kolektivno osiguranje.
No, Pendeš je, odgovarajući na Magazinovićevo pitanje jesu li porodice ubijenih vojnika ostvarile svoja prava, vode li kakve sporove i je li ih posjetila, rekla da je „poduzela mnoge stvari koje se tiču pomoći poginulim vojnicima te da je lično posjetila porodice, ali da to nije medijski prezentirala“.
Pendeš, nažalost, demantiraju i izjave Alise Lier za „Avaz“, koja je negirala da ju je ministrica ikada posjetila, a još je tragičnije da ni godinu i po nakon Radićeve smrti njihova kćerka Anastasija, koja je imala dvije godine kada joj je brutalno ubijen otac, nije dobila rješenje o pravu na očevu penziju.

– Mene i moje dijete ministrica Pendeš nikad nije posjetila. Neposredno nakon tog tragičnog događaja posjetio nas je general Ante Jeleč. Kolege mog muža i vojnici skupljali su novac da nam pomognu. Moja kćerka ima 170 KM penzije koju prima na ruke, a prema rješenju koje nije konačno, jer nije završena sva procedura, ima 140 KM – priča Lier.
Nedeljko Radić, pripadnik Oružanih snaga BiH koji je ubijen 2015. godine u terorističkom napadu s kolegom Arminom Salkićem, također vojnikom OSBiH u Rajlovcu nije imao kolektivno osiguranje.
Također, porodica Miroslava Stojaka, kapetana OSBiH kojeg je u septembru prošle godine svirepo ubio Vitežanin Kenan Varupa, koji je zbog toga osuđen na 18 i po godina zatvora, kaže da im niko iz Ministarstva odbrane BiH nije govorio o odšteti.

Istina je da smo zahvaljujući angažiranosti ljudi iz Ministarstva, relativno brzo riješili pitanje mirovine, ali o eventualnoj odšteti niko nam nije govorio. Pa čak i djeca u školi imaju osiguranje od povreda, a kamoli ne vojnici – kazala je Katica Stojak, supruga ubijenog kapetana.

Vojska nije osigurana. Pouzdano znam da, kada neko od pripadnika OSBiH slomi ruku, mora podnositi tužbu da bi dobio neku naknadu. Nisu osigurani ni od povrede na radu ni u najtežim slučajevima, i u slučaju ubistva, što se desilo mom mužu. Da budem do kraja iskrena, ne moram ja ni dobiti tu odštetu, ali bih voljela da se taj problem osiguranja riješi radi sadašnjih i budućih vojnika OSBiH – zaključuje Lier.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.