Sjednica OV Ilidža

Vijećnici SDP-a pokrenuli niz inicijativa i pitanja na osnovu prijedloga i sugestija građana

Na 24. redovnoj sjednici Općinskog vijeća Ilidža koja je održana 26. februara, prihaćen je prijedlog kluba SDP-a za dodjelu zahvalnica bivšim reprezentativcima BiH, Adisi Divoš (odbojkašica) i Sedinu Torlaku (fudbaler).

Prijedlozi za Adema Bašića (rukometaš) i Asima Demirovića (odbojkaš) te mladom piscu Farisu Šačiću su odbijeni. Najžustrija polemika nastupila je nakon odbijanja predloženog kandidata za ”Plaketu odbrane”, nosioca Zlatne policijske značke, šehida Samira Škaljića. Navedeni kandidat po mišljenju komisije nije ispunjavao uslove za dodjelu iste.

”Povelja za životno djelo”,predloženog kandidata Sabita Hadžića – Sabeta (posthumno) je podržan od kluba SDP-a, obzirom da je i sam bio inicijator da KSC na Ilidži nosi njegovo ime i prezime. Također, ukazano je na niz nepravilnosti u radu Komisije za dodjelu nagrada i plaketa.

Jedna od tačaka dnevnog reda bio je, ‘’Izvještaj o radu Jedinstvenog općinskog organa uprave, stručnih i posebnih službi za 2018. godinu’’I ‘’ i ‘’ Izvješta o radu i program rada Pravobranilaštva’’.

U izvještaju Pravobranilaštva Ilidža za 2018. navedeno je postojanje visokog dugovanja pravnih lica po osnovu rente za izgradnju stambenih objekata, kao što su naprimjer „BH BAU“ d.o.o. Sarajevo, „SARACOMPANY“ i „TELEPARTNER“ d.o.o. Ilidža.

Podsjećamo da je u skladu sa ZAKON O GRAĐEVINSKOM ZEMLJIŠTU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE navedeno da se ‘’Licu kome je dodijeljeno gradsko građevinsko zemljište ne može se izdati odobrenje za građenje, niti se može izvršiti uknjižba prava korišćenja zemljišta radi građenja u katastru nekretnina, odnosno u zemljišnoj knjizi, dok ne podnese dokaz da je platilo naknadu za zemljište i naknadu za uređenje zemljišta“.

Shodno navedenim klub SDP-a je uputio pitanje, ‘’kako je nadležni općinski organ izdao licima dozvolu za građenje, a da lica nisu podnijela dokaz da su platili naknadu za zemljište i naknadu za uređenje zemljišta“?

Također Zakonom o građenju, navedeno je da se “ Izgrađena građevina smije početi koristiti odnosno staviti u pogon, te izdati rješenje za obavljanje djelatnosti po posebnom propisu tek nakon što nadležni organ, odnosno služba uprave izda upotrebnu dozvolu, a upotrebna dozvola za izgrađenu građevinu izdaje se nakon izvršenog tehničkog pregleda.“

U skladu sa tim, postavili smo pitanje, ‘’kako je moguče da su stambeni objekti u upotrebi, a da Općina Ilidža nije izvršila tehnički prijem objekata i služba uprave nije izdala upotrebnu dozvolu?’’

Evidentno je da Općina Ilidža (ne)štiti prava i živote građana , stoga pitamo.’’Do kada će se (ne) radom Općine Ilidža, Jedinstvenog općinskog organa uprave, stručnih i posebnih službi ugrozavati prava i životi gradana?’’

Vijećnici kluba SDP su i na ovoj sjednici pokrenuli niz inicijativa kao i ptanja na osnovu prijedloga i sugestija građana sa područja općine Ilidža a u okrviru vijećničkih pitanja.
Inicijative su pokrenute prema Ministarstvu saobraćaja KS i Direkciji za ceste KS, za usporivače saobraćaja tzv. ‘’ležeće policajce’’ koji nisu u skladu sa Elaboratom prema kojem se postavljaju gore spomenuti ali i moguće izmjena saobraćajnih znakova u pojedinim ilidžanskim naseljima.

Zatim, asfaltiranje Velike aleje, Rustempašine ulice kao i ‘’Ratni put’’ ka Igmanu sa spajanjem kraka nastavka Igmanske ceste koja vodi ka Groblju Kovači i koja bi ujedno bila druga altenativna cesta. Uređivanje javne površine prekoputa mesdžida u Glavogodima kao i upošljavanje doktora u ambulanti Kovači.

Ono što izaziva pažnju građana općine Ilidža jeste građenje objekta tik do katoličkog groblja ispod Stupske petlje te formiranja (ne)zakonitog odlagališta građevinskog viška zemlje u Osjeku, te su vijećnici SDP-a uputili pitanja o istom. Pitanje je upućeno i o ugovorima Službe za investicije i razvoj (Općina Ilidža) sa firmom IN d.o.o. Sarajevo.

Da li je sve legalno ili su ipak u pitanju nečiji lični interesi?!

Obzirom da je Općina Ilidža bila dužna uposliti internog revizora, u skladu sa članom 9. Pravilnika o kriterijima za uspostavljanje jedinica za internu reviziju u javnom sektoru u FBiH (Sl novine FBiH broj: 82/13 i 74/14), a to do danas nije učinila, postavlja se pitanje, koji su (I da li postoje) razlozi zbog kojih to nije ispoštovano?!

Na prijedlog OO SDP novi član Komisije za izbor, imenovonje i pitanje rovnoprovnosti spolova umjesto Smiljane Viteškić je Ammar Uzunović.

U okviru redovne sjednice Općinskog vijeća održana je i svečana sjednica povodom Dana nezavisnosti BiH.

Sjednica je prekinuta u 22:30 h zbog nedostatka kvoruma, obzirom da se većina predvođena SDA nije vratila sa pauze.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.