Predsjednica Foruma žena OO SDP BiH Ilidža u prošlom mandatu, sada potpredsjednica Foruma žena na općinskom i kantonalnom nivou. Dosta je to odgovornosti i odricanja? Kako doživljavate ove uloge?
U vrijeme kada sam izabrana za predsjednicu Foruma žena OO SDP BiH Ilidža, kao posljedica slabih izbornih rezultata na Općim izborima 2014. godine, stanje u SDP BiH u cjelini, bilo je vrlo složeno i teško. Znatan broj članica i članova je bio nezadovoljan zbog neostvarenih vlastitih ciljeva i interesa, pasivizirao se, ili našao opravdanje za prelazak u neku drugu političku partiju, a prije svega u Demokratsku frontu-Željko Komšić. Tako je bilo i sa jednim brojem članica Foruma žena.
Smatrala sam da svojim iskustvom u političkom djelovanju mogu doprinijeti ne samo očuvanju solidnog jezgra Foruma, nego i pridobijanju novih članica i ukupnom organizacionom jačanju Foruma i Općinske organizacije SDP BiH Ilidža. Za nepune tri godine obnašanja funkcije predsjednice Foruma žena OO Ilidža, broj članica Foruma se udvostručio, a time i ukupan broj članova općinske organizacije.
Uporedo sa aktivnostima na organizacionom jačanju Foruma žena OO SDP Ilidža, dala sam svoj lični doprinos međusobnom povezivanju sa forumima žena drugih općinskih organizacija u Kantonu Sarajevo, posebno u vrijeme provođenja Lokalnih izbora 2016. godine i provođenju kampanje za podršku kandidatkinji Editi Sulejmanović, za načelnicu Općine Novi Grad Sarajevo.
Iako je ilidžanski Forum žena, u očima drugih, slovio kao najaktivniji u okviru Kantonalne organizacije SDP BiH Sarajevo, ipak smo svi solidarno snosili posljedice slabih izbornih rezultata i prihvatali provođenje mjera viših organa Partije. Kao rezultat provedenih mjera, u septembru mjesecu 2017.godine, održali smo Izvještajno-izbornu konvenciju Foruma, na kojoj je na moj prijedlog, a podržan od rukovodstva Općinske organizacije, izabrana nova predsjednica Foruma. Tada sam ja prihvatila funkciju potpredsjednice jer sam smatrala to doprinosom provođenju principa demokratije u SDP BiH i potvrđivanjem spremnosti osiguranja kontinuiteta djelovanja Foruma. Jer, funkcija predsjednice Foruma ne donosi nikakve posebne privilegije, nego je “prva među jednakima”.
Izbor za potpredsjednicu Foruma žena u okviru Općinske organizacije SDP BiH Ilidža nije promijenio moj odnos prema ostvarivanju funkcije koju ima Forum.
Nedavno sam izabrana i za potpredsjednicu Foruma žena KO SDP BiH Sarajevo, što govori da žene ipak prate i vrednuju pojedinačni aktivitet. Posebna mi je čast, što sam za svoj dosadašnji aktivitet, dobila Zahvalnicu Foruma žena KO SDP Sarajevo, koju takođe smatram priznanjem ne samo meni već i članicama Foruma moje općinske organizacije.
Uloga i položaj žena u Partiji ali i društvu općenito iz vizure Vas kao dugogodišnje aktivistice? Kako je to bilo nekad u odnosu na danas?
Pitanje me vratilo u moje najljepše godine, kada je entuzijazam nosio radničku klasu u “nove pobjede na čelu sa SKJ”. To su bile godine najvećeg procvata Bosne i Hercegovine, u istoriji njenog postojanja. Kao mlada tekstilna radnica u Tvornici čarapa “Ključ” , jedna od mnogih, u okviru Sindikata borila sam se za manju proizvodnu normu, za pristojnu plaću, za bolje uslove rada, za otvaranje obdaništa u tvornicama, dok se politička borba na planu poboljšanja društvenog položaja žena u društvu, vodila u okviru Socijalističkog saveza radnog naroda kroz poseban oblik djelovanja – Konferencija za društvenu aktivnost žena. Pitanja kojima su se bavile Konferencije, ostala su aktuelna do danas, a odnosila su se na položaj žene u porodici i društvu, njeno osnaživanje za prevazilaženje barijera na putu ostvarivanja ljudskih prava, ravnopravnoj podjeli moći i odgovornosti sa muškarcima za obaveze u porodici i društvu, obezbjeđenje većeg učešća žena na mjestima kreiranja politika i odlučivanja o jednakim šansama i mogućnostima pristupa obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti, zaštiti porodice i djece, pristupa raspoloživim resursima, te izgradnji pravednijeg društva u cjelini.
Moram napomenuti, da je i u tom periodu bilježen rast zaposlenosti žena u oblastima manje plaćenog rada (obrazovanje,zdravstvo, socijalna zaštita i dr.) i da su žene bile rijetko na rukovodnim mjestima.
Od 1990.godine, kada su na političku scenu stupile nacionalne stranke SDA, HDZ i SDS, uz izuzetak perioda rata ’92-’95. god. kada su muškarci i žene sve teškoće jednako dijelili, položaj svih ljudi, pa i žena umnogome počinje da zavisi od etničke pripadnosti, čime je uspostavljena najveća barijera napretku žene u društvu, pa i napretku cijelog društva.
Ono što hrabri i potiče na ženski aktivitet, jeste proklamovana politička pozicija žena u Partiji, kao i programska vizija SDP BiH o uređenju Bosne i Hercegovine kao demokratske zajednice ravnopravnih naroda i građana, države socijalne pravde i ljudskih prava.Takvom orjentacijom je osigurana zastupljenost žena u organima SDP BiH i na kandidatskim listama za organe zakonodavne vlasti, ali još uvijek predstoji borba na putu izbora žena na vodeće funkcije i u Partiji i u organima zakonodavne i izvršne vlasti na svim nivoima.
Danas imamo više raspoloživih mehanizama za našu političku borbu. Pored foruma žena, kao interesno-političkog oblika djelovanja unutar SDP BiH, imamo solidnu zakonsku regulativu, imamo na raspolaganju parlamentarne komisije za ravnopravnost spolova i to na svim nivoima vlasti, imamo entitetske i državni Gender centar, a što je vrlo važno i dobru saradnju sa nevladinim organizacijama. Na žalost još uvijek smo daleko od proklamovane ravnopravnosti spolova.
Vjerujem da ćemo međusobnom koordinacijom i saradnjom, doprinijeti razvoju svijesti o tome da je pitanje ravnopravnosti spolova u društvu u suštini pitanje ravnopravne podjele moći i odgovornosti, pitanje razvoja demokratije u bh društvu.
Kako uspostavljate balans između privatnih i obaveza vezanih za politički aktivizam? Šta Vas pokreće.
Još kao maturant Srednje tekstilno-tehničke škole u Sarajevu, primljena sam u članstvo Socijalističke omladine, a potom u članstvo Saveza komunista Jugoslavije, tako da sam prva iskustva u političkom djelovanju sticala u svojoj fabrici. Završila sam tromjesečnu školu Marksističkog studijskog centra “Đuro Pucar Stari“ Gradskog komiteta SK Sarajevo kao najuspješnija polaznica.
Biti predsjednica omladinske organizacije u fabrici, za djevojku rođenu u patrijarhalnoj porodici, bilo je od presudnog značaja za poimanje mjesta i uloge žene u društvu. Želja za dokazivanjem na radnom mjestu i u političkom djelovanju na provođenju Zakona o udruženom radu, vrlo brzo je rezultirala izborom u organe samoupravljanja i fabrički Sindikat. Kao mlada radnica, iz neposredne proizvodnje, bila sam članica Gradskog komiteta SK Sarajevo i članica Društveno- političkog vijeća Općine Centar. Za svoj aktivizam dobila sam više priznanja, a posebno su mi draga:
• Priznanje SSOJ na širenju bratstva i jedinstva u izgradnji socijalističkog samoupravnog društva;
• Zahvalnica Organizacionog komiteta XIV ZOI Sarajevo 1984. u znak trajne zahvalnosti za doprinos organizaciji XIV zimskih olimpijskih igara “Sarajevo ’84”.
Nakon udaje 1984.godine, rodila sam troje djece, što je uticalo na dinamiku moga političkog djelovanja. Obaveze oko odgoja djece, obaveze na radnom mjestu i preuzete političke obaveze, tražile su određivanje prioriteta, ali i razumijevanje i pomoć supruga. Naš zajednički uspjeh je što danas imamo magistricu sigurnosnih i mirovnih studija i magistricu mašinstva. Zahvaljujući skladnim odnosima u braku, zajedno sa svojim suprugom, odgojili smo i sina koji pohađa Građevinsku tehničku školu.
Penzionisana sam 2007. godine, od kada sam intenzivirala svoj politički aktivitet u SDP BiH, o čemu sam više govorila na samom početku intervjua. U ovim godinama koje danas nosim, motiviraju me moji unuci koje ispraćam i dočekujem sa velikom željom da im djetinjstvo bude svjetlije i bolje od djetinjstva kojeg su imala moja djeca u periodu 1992-1995. godine, uz teško ranjenog oca, ratnog vojnog invalida.
Dobra saradnja sa drugaricama, komunikacija i koordinacija, sve Vas to krasi. Prihvataju li današnje generacije savjete, uvažavaju li iskustvo?
Iskrena drugarska komunikacija i saradnja sa drugaricama, a bogami i sa drugovima, je ključ uspjeha i pojedinačnog i kolektivnog. Bude tu ponekad i neslaganja i različitih mišljenja, ali je važno da su iskrena i dobronamjerna. Uvijek sam bila pobornik principa zdrave i otvorene kritike, ne u uskim krugovima već na zvaničnim organima jer nas to uvijek osnaži da idemo dalje, da gledamo šta nas čeka.
Vrlo sam sretna što je na moj nagovor, dosta mladih pristupilo OO SDP BiH Ilidža i što se sa velikim poštovanjem odnose prema mojim sugestijama i mišljenjima. Istog sam uvjerenja i kada su u pitanju članovi Predsjedništva i Općinskog odbora iz populacije mladih. Smatram da se odnos mladih i “starih”mora stalno unaprjeđivati, kako bi se uspješno prenosile, čuvale i štitile vrijednosti socijaldemokratske ideje.
2018. – Izbori, Vaše prognoze? Koliko smo već u predizbornim aktivnostima?
Smatram da se predizborne aktivnosti ne bi trebale voditi samo godinu dana prije izbora, već svakodnevno, u kontinuitetu. Mislim da to SDP BiH radi od samog 6. Kongresa, kada su priznate političke greške zbog kojih su nas građani kaznili na izborima 2014. godine. Inoviranim političkim programom i Statutom napravili smo značajan napredak u demokratizaciji Partije i unapređenju organizacione osposobljenosti. Blagovremeno je započeta priprema Izbornog programa-Plana 10, za koji vjerujem da će odražavati interese najvećeg dijela onih koji žive od svoga rada, ali i onih koji spadaju u kategoriju ugroženih socijalnih grupa.
Ukoliko uspijemo da na osnovama Izbornog programa ubjedimo neodlučne građane, da izađu na izbore, ja sam uvjerena da će SDP BiH na izborima 2018. godine, zadati snažan udarac nacionalnom konceptu vlasti SDA-HDZ-SNSD.