Inače projekt rekonstrukcije je skoro dvije godine u rukama Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo.
“Kad je riječ o rekonstrukciji dionice Velika aleja Vrelo Bosne, ukupna vrijednost prema projektu iznosi skoro 3 miliona KM, što uključuje rekonstrukciju saobraćajnice, kao i uređenje cjelovitog sistema prikupljanja, odvodnje i tretmana oborinskih voda”, rekao nam je ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Damir Filipović.
Napomenuo je i da je 2017. godine Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja, nakon višekratnog saniranja udarnih rupa na saobraćajnici, doznačila Općini Ilidža 150.000 KM za sufinansiranje rekonstrukcije i održavanja ove cestovne komunikacije.
“Pri tome treba imati u vidu da se ipak radilo samo o djelimičnoj zamjeni dotrajale asfaltne komunikacije, konkretnije oko pola kilometra”, rekao je Filipović i dodao da je pogrešno svoditi obnovu Aleje samo na rekonstrukciju saobraćajnice, budući da Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja provodi intenzivne aktivnosti na očuvanju drvoreda prema projektu “Analiza stanja stabala platana i divljeg kestena u aleji Ilidža-Vrelo Bosne”, koji je izradio Šumarski fakultet u Sarajevu.
“Radi se o ukupno 596 stabala platana i 730 stabala kestena na kojima se provodi kontinuirani zdravstveni nadzor i druge mjere zaštite i održavanja. Također, odmah po donošenju Zakona o proglašenju Spomenika prirode Vrelo Bosne, krenulo se u rješavanje primarnih problema, a prije svega u oblasti regulisanja fijakerskog saobraćaja koji je identifikovan kao jedan od uzročnika narušavanja stanja, posebno podzemnih voda. U tom smislu, izgrađena su dva fijakerska stajališta, i to iznad Vrela Bosne, kao i na početku Velike aleje, s ugradnjom bioprečistača, što je doprinijelo uklanjanju štetnih posljedica na vodotok Bosne i podzemne vodne resurse”, objasnio je Filipović.
Projekt obnove samo dionice Velika Aleja – Vrelo Bosne košta 3 miliona KM, a njegovom realizacijom bi se osigurao prihvat oborinskih voda koje nastaju prilikom čišćenja saobraćajnice, kako zagađenje ne bi dospijevalo u zemljište i na taj način ugrožavalo izvorište vode za piće.
Filipović je kazao i kako tehnološko rješenje predviđa ugradnju kolektora duž Velike aleje, postavljanje vodonepropusne geomembrane i novo asfaltiranje Velike aleje. Naglasio je i kako je potrebno poboljšati nadzor u cilju osiguranja zabrane saobraćanja motornih vozila, kao i suzbijanja drugih negativnih pojava u prostoru, uz aktivniji angažman saobraćajne policije, inspekcije zaštite prirode te komunalne inspekcije.





Portal sdp.ba je prilagođen svim uređajima.