Maid Škiljo, vijećnik Socijaldemokratske partije BiH u Općinskom vijeću Doboj-Jug, aktuelizira pitanje učestalih poplava u ovoj općini, kao i činjenicu da se, po pitanju sprječavanja istih, ništa ne radi decenijama.
„Općina Doboj Jug se nalazi u donjem slivnom području rijeke Usore i Bosne i po mnogim parametrima svrstava se u red najmanjih općina u Bosne i Hercegovine. Ovoj općini pripada 4,5 km dužine toka rijeke Bosne i 2,25 km toka rijeke Usore.
Obale rijeka su nestabilne te samim tim su podložne čestom izlijevanju rijeke Usore a povremeno i rijeke Bosne. Dodatno svemu ovom doprinosi i neracionalna eksploatacija šljunka iz njenih korita.
Sredinom maja 2014. su se desile velike poplave nakon padavina koje su premašile rekord u posljednjih 120 godina, od kako se vrše mjerenja. Tog nesretnog maja 2014. godine, ni opština Doboj-Jug nije bila pošteđena. Prema procjeni najveća ugroženost zabilježena je u ravničarskom dijelu Mjesne zajednice Matuzići gdje je poplavljeno oko 100 hektara, a u Mjesnoj zajednici Mravići poplavljeno je oko 43 hektara poljoprivredne i građevinske površine. Velikih broj privrednih subjekata je doživio nemjerljivu štetu, također došlo je i do brojnih oštećenja putne infrastrukture, ali i privatnih objekata.
Od maja 2014. godine pa do sada sanirane su posljedice, međutim ništa značajno se nije uradilo kako bi se zaštitio najugroženiji dio opštine Doboj-Jug u ravničarskom dijelu Matuzića. Ista sudbina, ali na sreću manjeg karaktera, zadesila je mještane naselja Matuzića u maju 2019. godine što predstavlja četvrtu veću elementarnu nepogodu u zadnjih 20 godina. Prema podacima Službe Civilne zaštite Doboj Jug, poplavljeno je 100 stambenih jedinica, 50 pomoćnih objekata, pet većih privrednih društava i oko 48 hektara obradivog zemljišta, ali nije bilo životno ugroženih lica.
Izlijevanje ove dvije rijeke u posljednje dvije decenije je gorući problem stanovnika u priobalnom području općine Doboj Jug što se odnosi na ugrožavanje života stanovnika, a sa druge strane na financijsku štetu koju je gotovo nemoguće nadoknaditi. Naime, 2014. godine procijenjena šteta iznosila je oko 14 miliona KM, dok za 2019. godinu još uvijek nema tačnih podataka o iznosu štete koja je zasigurno višemilionska. U koliko zbrojimo četiri veće poplave u posljednjih 20 godina, dolazimo do cifre koja prelazi cca 25 miliona konvertibilnih maraka.
Rješenje ovog problema je u izgradnji nasipa uz desnu obalu rijeke Usore. Međutim, izgradnju ovog nasipa općina Doboj-Jug sa svojim skromnim budžetom koji iznosi oko dva miliona KM, nije u mogućnosti financirati. Potrebno je da se uključe viši nivoi vlasti kao i Općina Tešanj koja graniči sa Općinom Doboj-Jug, kako bi se na adekvatan način riješio ovaj problem.
Nezadovoljstvo se manifestovalo dolaskom građana na sjednicu Općinskog vijeća i peticijom. Učestale poplave i sanacije šteta od poplava iscrpljuju budžete samih građana i skromni budžet Općine Doboj-Jug, a da ne pominjemo nesagledive posljedice po ugroženost života građana.
Klub vijećnika SDP-a Općine Doboj-Jug ovim putem apeluje na više nivoe vlasti, nadležne agencije i institucije da poduzmu konkretne korake i ozbiljno pristupe ka rješavanju ovog problema, kako bismo zaštitili stanovništvo i privredne subjekte u općini Doboj Jug.
Posljednje dvije decenije ovaj problem usporava napredak Općine, koja, iako slovi za jednu od najmanjih općina, ima sve preduslove za prosperitetan i brži ekonomski razvoj.
Klub vijećnika SDP-a općine Doboj-Jug stoji na raspolaganju građanima i učnit će sve što je u njihovoj moći i nadležnosti, kako bi se ovaj dugogodišnji problem riješio“, navodi Škiljo.