Socijaldemokratska partija BiH pokrenula je inicijativu za izmjenu svih zakona u državi koji se bave osnovnim i srednjim obrazovanjem. Nakon nekoliko održanih okruglih stolova u bh gradovima, domaćin novog okruglog stola po ovom pitanju bio je Mostar, gdje su se okupili mnogobrojni stručnjaci iz oblasti jezika i ostalih srodnih područja, kao i zainteresirani građani ovog grada.
Cilj spomenute inicijative je uspostavljanje jedinstvenog nastavnog predmeta prema kojem bi sva djeca zajednički učila i bosanski, i srpski, i hrvatski jezik.
Prema ovoj inicijativi, u nastavnom planu i programu bio bi obavezan predmet u kojem se izučavaju službeni jezici u BiH. SDP je već izradio predložene zakonske izmjene, a namjera je da djeca uče jezike i književnike Bosne i Hercegovine.
Nastavni plan i program za predmet na kojemu se izučavaju službeni jezici će naglasiti, kako se ističe, ravnopravno izučavanje gramatike, pravopisa, pisma i svih ostalih značajnih jezičnih elemenata. Učenici bi nastavni predmet pohađali zajedno, bez podjela na osnovu porijekla, rase, jezika, boje kože, vjere, etničke pripadnosti, invaliditeta, nacionalnog i socijalnog porijekla, društvenog položaja, imovinskog stanja, te drugih odrednica identiteta ili socijalnog statusa.
Govoreći o inicijativi SDP-a BiH, zastupnica Socijaldemokratske partije BiH u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona Vesna Saradžić je naglasila kako je jasno da u BiH postoji velika diskriminacija kada je riječ o obrazovnom sistemu, odnosno upotreba jezika, tako da je pokrenuta inicijativa u cilju osnivanja jedinstvenog predmeta kako bi djeca imala zajednički nastavni predmet i time imala mogućnost da zajedno pohađaju i srpski i bosanski hrvatski jezik.
“Ovaj okrugli stol je jedan u nizu koji će ponuditi neka rješenja, odnosno primjedbe i sugestije zainteresiranih, kako građana, roditelja, predstavnika akademske zajednice. Vjerujem kako je ovo prvi korak, a vidjet ćemo što će biti potrebno uraditi nakon općih izbora”, kazala je Saradžić.