Informacija o događanjima s protesta ispred zgrade Vlade Tuzlanskog kantona i narušavanju javnog reda i mira od dijela prisutnih građana, te s tim u vezi poduzetih mjera i aktivnosti nadležnih organa, kao i informacija nadležnih službi o zdravstvenom stanju i zbrinjavanju povrijeđenih pripadnika policije i učesnika u protestima bila je tema vanredne sjednice Vlade TK-a koja je održana sinoć.
U zaključcima sa sjednice Vlada je još jednom istaknula žaljenje zbog nemilih događaja koji su se zbili tokom dana i eskalacije nasilja, čiji je rezultat šest povrijeđenih građana, 17 povrijeđenih službenika policije, te ukupno 27 osoba privedenih u službene prostorije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
Epilog je također i 11 uništenih automobila, nekoliko kontejnera i više razbijenih prozora na zgradi Vlade TK-a.
Također, Vlada Tuzlanskog kantona želi ukazati da jučerašnje metode nisu put i način za rješavanje problema i ostvarivanje eventualnih prava.
Vlada Kantona istakla je spremnost da u okviru sindikata i Ekonomsko-socijalnog vijeća, kao tripartitnog tijela u kojem participiraju predstavnici poslodavaca, sindikata i Vlade, budu pronađena moguća rješenja za probleme, kako radnika, tako i modeli zapošljavanja većeg broja trenutno nezaposlenih.
U svom obraćanju, članove Vlade, goste i predstavnike medija premijer Tuzlanskog kantona Sead Čaušević upoznao je da je zajedno s još četiri ministra čitav dan čekao predstavnike firmi koji su najavili da će doći na razgovor o njihovom teškom stanju, te da je problem nastao kada su uz predstavnike firmi svoj dolazak uslovili predstavnici neformalne grupe građana "UDARR", čije zahtjeve, s obzirom na neorganiziranost i neformalnost grupe, nije realno razmatrati.
Također, Čaušević smatra da iza svega stoji neformalna grupa građana koja je izmanipulirala radnike, a s obzirom na to da su pronađene i PVC gajbe s kamenjem i školjke sa jajima, to ukazuje da nisu ni bili planirani mirni protesti.
Vlada je tom prilikom osudila nasilje i od Ministarstva unutrašnjih poslova zatražila da istraži ko su bili inicijatori i organizatori nemilih događaja, a rečeno je i da će odgovorni za nerede biti procesuirani.
Jedan od zaključaka je i da će Vlada Tuzlanskog kantona od nadležnih i postupajućih sudova tražiti da ubrzaju svoje postupanje i rješavanje procesa u kojima se nalaze ove firme, te da je neprihvatljivo da stečajni postupci traju i po desetak godina bez rješenja, dok se radnici tih firmi za to vrijeme nalaze "ni na nebu, ni na zemlji".
Osvrćući se na stanje u firmama čiji su radnici jučer protestovali, istaknuto je da su problemi naslijeđeni od prethodnih saziva Vlade TK-a, da se radi o problemima koji datiraju još od prije desetak godina, ali da je Vlada Tuzlanskog kantona otvorena za sve razgovore.
– Ono što su radnici propustili da urade danas je da sjednemo i razgovaramo kao što smo to radili više puta do sada, priliku imaju već sutra, i ja ih pozivam da to urade – rekao je premijer Čaušević, saopćeno je iz Ureda za zajedničke poslove kantonalnih organa Tuzlanskog kantona.