Rudnik Kreka – stanje, mogućnosti, perspektiva, tema je naučnog skupa upriličenog u Tuzli u organizaciji KO SDP BIH Tuzla.
Na skupu su izložene teze, analizirani različiti aspekti ove teme, te je otvorena diskusija u kojoj su aktivno učešće uzeli eminentni tuzlanski stručnjaci iz oblasti elektrotehnike, rudarstva i ekonomije, odnosno Mirza Kušljugić, Edin Delić, Kadrija Hodžić, Jusif Merić i Enver Omazić, dok je skupom moderirao Nenad Todorović.
Kadrija Hodžić tokom svog izlaganja ukazao je na dramatičnost postojećeg ekonomskog stanja Kreke naglasivši kako Kreka ima potpuno istopljeni realni kapitak te ako bise kumulirani gubitak od preko 250 miliona isknjižio na teret postojećeg kapitala, preostali kapital bi iznosio samo 2.3 milion KM, naglasivši kako bi najavljeno izdvajanje jednog od rudnika prijetilo urušavanju eneregetskog lanca Kreka, značajnog za TE Tuzla i planirani blok 7.
S druge strane dr. Mirza Kušljugić naglasio je kako trenutno ne postoji alternativna opcija kada je u pitanju izgradnja Bloka 7, apostrofirajući činjenicu da je za očekivati da će u narednih dvadesetak do trideset godina sasvim sigurno doći do geografske prekompozicije proizvodnje električne energije u našoj zemlji, te će se u prvom planu naći hidroelektrane, a koje će neminovno biti izgrađene u Hercegovini.
Podsjetimo, nešto ranije Kantonalni odbor SDPBiH Tuzla oštro se usprotivio najavi izdvajanja Rudnika Šikulje iz Privrednog društva Kreka Tuzla, naglasivši da je Vlada Tuzlanskog kantona na čelu sa SDA izašla iz okvira svoje nadležnosti kada je dala saglasnost na izdvajanju Rudnika Šikulje u samostalnu privrednu cjelinu, zaboravljajući da su Rudnik Kreka 135 godina stvarale mnoge generacije rudara tuzlanskog bazena i da je to jedinstvena tehnološka i društveno-ekonomska cjelina.
PR DESK – KO SDP BiH TUZLA