Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić u razgovoru za Vijesti.ba ocjenjuje da je pohvalan angažman Delegacije EU i Ambasade SAD-a na izmjenama Izbornog zakona BiH. Navodi da domaći političari imaju nekoliko varijanti za rješavanje ovog pitanja, te da se predstavnici međunarodne zajednice vrte oko određenog rješenja. Međutim, obećali smo da nećemo u javnosti govoriti o konkretnim rješenjima dok to ne bude prezentovano i drugim političkim partijama, ističe Nikšić.
– Delegacija EU i Ambasada SAD-a vode aktivne razgovore sa predstavnicima parlamentarnih stranaka o izmjenama izbornog zakonodavstva u BiH. Očekujete li da će ova diplomatska ofanziva u konačnici rezultirati izmjenama Izbornog zakona BiH?
NIKŠIĆ: Prije svega, smatram da je pohvalno što su se oni ukljkučili i što daju puni doprinos tražeći rješenja. Nedavno sam zajedno sa predsjednicima SDA i DF-a Bakirom Izetbegovićem i Željkom Komšićem bio na sastanku u rezidenciji američke ambasadorice Morin Kormak, a razgovoru je prisustvovao i šef Delegacije EU Lars Gunar Vigemark. Zajedno sa njihovim ekspertima i predstavnicima naših političkih partija razgovarali smo o mogućim rješenjima, koja bi mogla biti prihvatljiva za sve političke partije.
Tada smo svi, dakle predstavnici SDP-a, SDA i DF-a, iznijeli svoje stavove i iskazali spremnost da budemo dio rješenja koje će podrazumijevati kompromis svih strana, a ne ispunjavanje bilo čijih želja i ambicija da kroz izmjene Izbornog zakona uvede nove etničke podjele i diskriminacije, posebno u FBiH, te da se zabetoniraju pozicije da neke političke partije, zbog svoje nacionalne pripadnosti, uvijek budu dio vlada na svim nivoima.
– Imaju li predstavnici međunarodne zajednice konkretne prijedloge izmjena Izbornog zakona?
NIKŠIĆ: Domaće političke partije imaju nekoliko varijanti, a predstavnici međunarodne zajednice se, uslovno rečeno, vrte oko određenog rješenja. Međutim, obećali smo da nećemo u javnosti govoriti o konkretnim rješenjima dok to ne bude prezentovano i drugim političkim partijama. Stoga ne bi bilo korektno da ja budem prvi koji će prekršiti taj dogovor.
– Šta je crvena linija ispod koje SDP BiH neće ići kada je u pitanju izmjena izbornog zakonodavstva?
NIKŠIĆ: Nećemo pristati ni na kakvo rješenje koje će biti u suprotnosti sa Ustavom FBiH i koje će uvoditi nove diskriminacije u odnosu i na presude Međunarodnog suda za ljudska prava u Strasburu.
– Kako tumačite izjave predsjednika SDA Bakira Izetbegovića da je spreman prihvatiti rješenja koja HDZ BiH eventualno dogovori sa građanskim strankama?
NIKŠIĆ: To je Izetbegovićevo opravdanje i pokušaj pokazivanja kooperativnosti prema predstavnicima međunarodne zajednice. Poznato je da mi nismo učestvovali ni u kakvim razgovorima i pregovorima sa HDZ-om BiH. Učestvujemo u razgovorima u kojima učestvuju sve političke partije, pa i SDA i HDZ BiH, ili pak kada je riječ o sastancima poput onoga u rezidenciji američke ambasadorice sa predstavnicima međunarodne zajednice.
Jedina stranka koja je direktno pregovarala sa HDZ-om bila je SDA. Možda bi bilo u redu da zvanično kažu šta su dogovorili, ako su išta dogovorili. Svi smo bili svjedoci da su ljudi iz HDZ-a nekoliko puta govorili kako su se dogovorili sa SDA, ali da je SDA odustala od dogovora kada je dogovor naišao na nepodijeljenu osudu javnosti BiH. To je bila priča o tome da Mostaru bude dvije opštine i dvije izborne jedinice u FBiH.
– Potpredsjednica HDZ-a BiH Borjana Krišto za Vijesti.ba je kazala kako očekuje da će Delegacija EU i Ambasada SAD-a snažnije stati iza provođenja odluka Ustavnog suda BiH. Kako je istakla, to bi bilo u interesu BiH i ukoliko međunarodni predstavnici budu stali na tim principima, onda se može očekivati rješenje za Izborni zakon.
NIKŠIĆ: Činjenica je da predstavnici međunarodne zajednice traže provođenje odluke Ustavnog suda, a to je nešto što SDP BiH ne spori. Za nas takođe nema nikakve dileme da se mora provesti odluka Ustavnog suda u granicama kako je to rečeno u odluci ove pravosudne institucije, odnosno da svi mogu biti kandidati, ali da se nikome ne garantuje izbor.
Mislim da se to postiže upravo prijedlogom zakona koji su SDP BiH i DF uputili u parlamentarnu proceduru u federalni Parlament. Podjećam da odluka Ustavnog suda govori o tome da je odredba Izbornog zakona BiH kojom se garantuje po jedan zastupnik svakog konstitutivnog naroda iz svake kantonalne skupštine, bez obzira na to da li je izabran u tu kandonalnu skupštinu, u suprotnosti sa Ustavom FBiH.
Međutim, odluka Ustavnog suda govori da se to treba riješiti u okviru Parlamenta, pošto se radi isključivo o pitanju koje se tiče FBiH. Budući da Izborni zakon govori o tome da je Parlament FBiH taj koji treba da riješi pitanje definisanih izbornih jedinica i broja mandata, mi cijenimo da su prijedlogom zakona koji smo poslali u parlamentarnu proceduru implementirani principi te presude, te da prijedlog u potpunosti u skladu sa Izbornim zakonom BiH i Ustavom FBiH.
Očito da HDZ i SDP gledaju različito na provođenje odluke Ustavnog suda. HDZ BiH želi da nas vrati u srednji vijek. Za njih je neshvatljivo i neprihvatljivo da Hrvati mogu glasati za pripadnike nekog drugog naroda. Mi smatramo da takav princip ne postoji niti u jednom demokratskom poretku.
– O zajedničkom nastupu ljevice na oktobarskim izborima mnogo toga rečeno je javnosti u proteklom periodu. Kada ste posljednji put razgovarali sa predsjednikom DF-a Željkom Komšićem? Hoće li ljevica ići zajedno na izborima? DF i GS pozivaju na to.
NIKŠIĆ: Nedavno smo razgovarali, nakon svih ovih inicijativa… Što se tiče SDP-a BiH, mi smo jako opredijeljeni i spremni za to. SDP će ove sedmice inicirati održavanje sastanka i o onome što budemo dogovorili sigurno ćemo blagovremeno izvijestiti javnost.