Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić se danas u Sarajevu susreo s ministrom u Vladi Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Irske Davidom Lidingtonom s kojim je, prije svega, razgovarao o katastrofalnim poplavama koje su zadesile našu zemlju.
– Prošli ste jedno zaista traumatično iskustvo vezano za poplave i ovom prilikom želim izraziti suosjećanje sa svim onim koji su pogođeni ovom nesrećom. Poseban problem, kako sam informiran, je premještanje mina nakon klizišta što situaciju dodatno usložnjava.
Velika Britanija i Evropska unija trebaju pružiti dugoročnu podršku oporavku Bosne i Hercegovine nakon nesreće koja vas je pogodila – rekao je ministar Lidington, uz naglasak neophodnosti provođenja daljnjih reformi kako bi se došlo do ekonomskog oporavka i rasta zaposlenosti, posebno mladih ljudi.
Premijer Nikšić je gosta upoznao sa činjenicom da su ekonomski pokazatelji u Federaciji išli u prilog tome da se ide ga laganom oporavku ekonomije, ali da će sve to sigurno biti zaustavljeno nakon prirodne nesreće.
– Pokazatelji nisu bili spektakularni, ali su značajni. Izvoz je u prošloj godini bio veći za sedam posto, isto toliko i industrijska proizvodnja, bruto društveni proizvod je, zavisno od izvora, rastao između 1,4 i 1,8 posto, smanjen je uvoz, bilo je laganog povećanja zaposlenosti i smanjenja vanjskog duga, imamo ogromne investicije u cestovnu infrastrukturu, predstoje nam ulaganja u elektroenergetski sektor.
Sve to će biti zaustavljeno, jer je u poplavama stradalo dosta privrednih subjekata, ali ćemo učiniti sve da, uz rebalans Budžeta za ovu godinu, pomognemo ugroženim kako bi prevazišli teškoće i sačuvali radna mjesta – rekao je premijer Nikšić.
Nikšić je najavio i spisak mjera čiji je cilj ublažavanje posljedica katastrofe, među kojima su osnivanje Fonda za pomoć ugroženim i određeno izdvajanje svih zaposlenih u Federaciji za ta područja, izrazivši nadu da će i međunarodne finansijske institucije putem povoljnih kreditnih linija pomoći stradalim, te očekivanje da će biti organizirana međunarodna donatorska konferencija za pomoć Bosni i Hercegovini kako bi se što prije sanirale posljedice prirodne nesreće.
Obostrano je istaknuto da se i pored teške situacije nakon poplava mora ići u ekonomske i reforme u socijalnom sektoru, te ohrabriti investitore čija bi ulaganja otvorila nova radna mjesta.
Bilo je riječi i o euroatlantskom putu Bosne i Hercegovine i izazovima koji u tom smislu stoje pred našom zemljom.