Svečanom sjednicom Općinskog vijeća Ilidža obilježen je Dan Općine Ilidža – 12. mart. Na ovaj važan datum, prije 27 godina, desila se reintegracija Ilidže koja je dogovorena Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Predsjednica Foruma seniora SDP BiH Suada Hadžović dobitnica je povelje za životno djelo Općine Ilidža, zbog njenog nesebičnog doprinosa u odbrani i razvoju Općine Ilidže u ratnom i postratnom periodu.
Nedavno je iz štampe izašla i knjiga Suade Hadžović pod nazivom “Opština/Općina Ilidža 1990. – 1996. – Ogledalo politika i ljudi” koja je u vrijeme rata u Bosni i Hercegovini bila sekretar Ratnog Predsjedništva Opštine Ilidža.
“Knjiga nije samo autobiografska. Ona je edukativna, namijenjena mladim generacijama koje ne znaju ni šta je bila BiH i ona zajednička federativna Jugoslavija, kako je došlo do raskola i rascjepa, kako je došlo do procesa tranzicije političkog i ekonomskog sistema, kako se odrazio na tu malu lokalnu zajednicu – da to jeste Opština Ilidža od 1990. do 1996. godine. Knjiga obuhvata period izbora nacionalnih stranaka SDA, HDZ BiH i SDS tokom 1990. godine i kako su se te politike odrazile na tom malom prostoru, kao dijelu okupiranog Grada Sarajeva, jer Ilidža je bila dio Sarajeva u to vrijeme.
Cilj je da mladima pružimo dovoljno materijala da prouče i da vide kako je došlo do toga da se podijeli općina Ilidža na dio koji je pripao SDS-ovoj vlasti, odnosno kako je branjen slobodni dio kojeg je predstavlja SDA koja je ostala bez ijedne lokalne institucije nakon te podjele, gdje je samo personalno vlast oslikavao tadašnji predsjednik SO Husein Mahmutović.
Dolaskom za sekretara Ratnog Predsjedništva Opštine Ilidža krajem augusta 1992. godine, kada sam se izbavila sa okupiranog dijela Ilidže, nakon ubistva mog muža, odlučnije smo krenuli u uspostavljanje organizacije vlasti od izvršnog odbora, mjesnih zajednica, organa privrede, školstva i zdravstva i funkcionisanja svih organizacija društvenog rada i života. Poruka je jedan sublimat žrtava na toj slobodnoj teritoriji, koji su položili živote za tu slobodnu teritoriju. Želja mi je da se okonča traganje i provede kažnjavanje svih zločinaca koji su činili zločine sa okupiranog dijela Sarajeva.
To mi je želja da ne ostanu ta djela nekažnjena jer je tamo brojka od 1.500 žrtava, od čega oko 500 civila. Oni zaslužuju traganje za zločincima i njihovo kažnjavanje”, poručila je Hadžović u izjavi za agenciju Anadolija.
Suada Hadžović je bivša ministrica za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Federacije BiH i dugogodišnja zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.