“Mislim da sankcije već daju efekat i mislim da je bilo mnogo povoda za ovako konkretne mjere, koje su po prvi put ovako konkretne i imaju neki efekat. Ne možete raditi protiv države Bosne i Hercegovine, operisati unutar države, po zakonima narušavati odnose narušavati, pozivati na sukobe, kreirati atmosferu u kojoj se građani ne osjećaju sigurno. Mislim da je takva vrsta politike dobila jedan direktan šamar prije svega od američke administracije”, kazao je gostujući u emisiji BHT1 Uživo Igor Stojanović, potpredsjednik Federacije BiH.
Hoće li te sankcije narušiti odnose među entitetima ili na nivou države Bosne i Hercegovine potpredsjednik Federacije BiH je pojasnio:
“Pa postavlja se pitanje da li smo dosad imali konstruktivne odnose kada je u pitanju zvanična politika Republike Srpske. Vi znate koliko smo imali prijetnji nepoštovanja od strane Milorada Dodika i SNSD-a u proteklom periodu prijetnji o raspadu države, postavlja se pitanje da li su dosadašnji odnosi bili dobri. Ono što je značajno da je Trojka vrlo jasno znanja da takva politika neće imati uporište u ovom trenutku i ne gradi konstruktivne odnose. Mislim da je to i međunarodna zajednica prepoznala podržala i mislim da je sada loptica, mogu tako slobodno reći na Miloradu Dodiku, da li će promjeniti svoj odnos naspram generalne politike u odnosu na ovo što se dešava ili će nastaviti ovim destruktivnim kursom u kojem je retorika bila krajnje nepoštivajuća za državu”.
Bosna i Hercegovina je dobila zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovaora sa Evropskom unijom.Međutim da li postoji volja političara da ispune sve što Evropska unija od nas očekuje?
“Mi smo se definitivno obavezali na taj put i to je sada put koji je trasiran za Bosnu i Hercegovinu, opredjeljenje političko. To je dakle sada već naša obaveza. Postavlja se pitanje kapaciteta naših koliko,koliko brzo i kvalitetno možemo ispuniti sve ove uslove koji se pred nas postavljaju. Puno je posla, puno je rada i ono što je dobro da su čak i politički partneri koje kritikujemo kroz Milorada Dodika, pa čak i HDZ da su ipak pokazali određenu volju i da se napravio određeni napredak na državnom nivou. Na nivou da dođemo do dogovora koji nam je otvorio vrata Evrope”, kazao je Stojanović.
Kada je riječ o nametanju tehničkih izmjena Izbornog zakona i korištenju bonskih ovlasti visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta i njegovoj odluci u korist građana, potpredsjednik Federacije BiH je rekao:
“Vidim na način da je predugo vremena prošlo da mi uopšte postignemo dogovor koji jednostavno nemamo i da u ovom trenutku ako želimo biti država koja makar približno njeguje evropske standarde mora imati riješeno barem neko pitanje iz svih onih diskriminacija koje imamo i svih kritika koje smo dobijali od političkih subjekata unutar BiH. Ovo je pokazatelj da visoki predstavnik koji ima ovlasti unutar BiH želi da se ubrzanije donose, s obzirom na reforme, u pravcu u kojem smo krenuli da se te odluke donose ubrzano. Znate mi možemo pričati da su neki zakoni u proceduri, ali isto tako znamo koliko dugo stoje. Dakle postavlja se pitanje koliko još generacija, prije mene neka starija generacija, moja generacija, evo i vi ste mlađi i čekat ćete neki dogovor koji ja mislim nema potrebe da čekamo. Čekamo ga 30 godina mislim da je dobar podstrek ponovo bh. politici da sjedne i da što prije počne donositi zakone koji su bitni za EU tako i ovaj Izborni zakon.
Pa ja mislim da je ona u određenoj mjeri napredak. I mislim da pokazuje pravac u kojem bi trebalo rješavati pitanja, u kojem bi pravcu trebao ići dogovor na nivou političkih subjekata koji trenutno vode državu BiH čak i iz stranaka iz opozicije. I mislim da je to značajno . Naravno da ona nije savršena. Naravno da na kraju neće svi biti zadovoljni, ali je bitno da se prate standardi koje nam nameću i same povelje. Povelja EU i Ujedinjenih nacija koje mi realno prateći presude i suda u Srazburu i sve ono što kritikuju političke stranke ne pratimo u proteklih 30 godina”.
O eventualnoj šteti koju nametnuti zakon može donijeti pojedinim političkim subjektima Stojanović je dodao:
“Vidite vi uvijek možete naći argumente za i protiv. Čuli ste najviše kritika od strane Milorada Dodika, pa čak i od strane HDZ-a da ovakvo donošenje zakona nije u redu. Ja mogu samo reći da bi bilo puno bolje da smo se dogovorili na određeni način. Iako ste primjetili u javnosti Trojka je pozvala nakon njegovih istupa u NSRS da se u proceduru stavi Izborni zakon Republike Srpske, da ipak sjednemo za stol i otvorimo te razgovore o kojima bi Milorad Dodik razgovarao za stolom. Mislim da je to put i do rješenja. Još uvijek se ništa ne dešava još uvijek su tu neke prijetnje. Čak i u ovom vašem snimku koji smo vidjeli pred početak mog intervjua u kojem on traži od zastupnika da više ne pominju sankcije da je to završena priča. Mislim da to dovoljno govori koliko su ga uzdrmale i do koje mjere i samo je sada pitanje da li će on ozbiljno konstruktivno sjesti zajedno sa svim partnerima na nivou države i raditi na Izbornom zakonu”.