Vijeće Općine Stari Grad Sarajevo usvojilo je Pravilnik o Fondu za mobilnost mladih. Stanovnici ove sarajevske Općine između 15 i 30 godina će od sada moći aplicirati za finansiranje i sufinansiranje troškove putovanja na edukacije, seminare i treninge, konferencije i stručna usavršavanja, odlazak na takmičenja, i slična putovanja. Anisa Bašović vijećnica SDP BiH je kao autor i predlagač ovog pravilnika pozvala sve mlade da iskoriste pogodnosti Fonda.
„Ranije smo se izborili da se u Budžetu za 2017. godinu izdvoji 5.000 KM za potrebe Fonda za mobilnost mladih. Sada smo usvajanjem Pravilnika konačno učinili Fond iskoristivim i uspostavili procedure kako da se mladi prijave. Na nama je sada da obavijestimo što veći broj mladih ljudi i upoznamo ih s pravom kako da iskoriste sredstva iz Fonda.
Često se desi da čujemo kako mladi talenti iz naše zemlje nemaju mogućnost da putuju na takmičenja, edukacije, i druge skupove. Fond će spriječiti da se ovi slučajevi dešavaju u Starom Gradu. Mladi iz naše Općine sada mogu dobiti sredstva tako što će uputiti zahtjev Komisiji za pitanja mladih koja je nadležna za dodjeljivanje sredstava. U toku godine mogu se prijaviti za finansiranje do 100 KM za putovanja unutar BiH, do 200 KM za putovanja u zemlje regiona i do 300 KM za putovanja u inostranstvo.
Da ne bi došlo do zloupotreba Pravilnikom su ugrađeni mehanizmi zaštite. Jedna osoba može sredstva zatražiti samo jednom u toku jedne godine. Ukoliko pojedinac ne pravda dobivena sredstva, gubi pravo apliciranja za Fond općenito. Sredstva iz Fonda se ne mogu dodijeliti organizacijama i grupama nego isključivo pojedincima. Ukoliko više osoba aplicira za odlazak na isti događaj, ukupna izdvajanja za njih ne mogu preći 700 KM.
Klub vijećnika SDP BiH je nedavno organizovao i okrugli sto na ovu temu, kako bismo dobili nove poglede i sugestije. Rasprava je bila izuzetno plodna i na osnovu nje je u samom pravilniku načinjeno desetak izmjena. Izražavam posebno zadovoljstvo što su pored vijećnika i predstavnika SDP-a, ovom okruglom stolu prisustvovali zainteresovani mladi ljudi, predstavnici nevladinih organizacija i vijećnici drugih klubova. Okruglom stolu su prisustvovali vijećnici Prve nezavinse liste, Demokratske fronte, Naša Stranke i nezavisni vijećnici koji su u potpunosti podržali Pravilnik, na čemu im se i ovom prilikom zahvaljujem. Poruka je to kako ljevica zajedno može puno više učiniti za naše građane.
Socijaldemokrati ovdje neće stati. Pravilnik i sve dokumente o Fondu za mobilnost mladih smo poslali svojim kolegama u drugim općinama. Oni će ih prilagoditi i boriti se da se slični fondovi usvoje i u njihovim lokalnim zajednicama. Naši zastupnici na višim nivoima vlasti će također nastojati da dobiju podršku kako bi mladi u Bosni i Hercegovini dobili kantonalne, entitetski i državni fond za mobilnost mladih. Osiguravanje mobilnosti mladim ljudima je mnogo više od pitanja njihovog ličnog napretka, važno je radi prosperiteta i razvoja cijelog društva i stoga smo dužni istrajati u svojim nastojanjima“, poručila je Anisa Bašović.
Anisa Bašović