Segmedina Srna-Bajramović, delegatkinja u Domu naroda PDFBiH prije sedam mjeseci uputila je pitanje institucijama i Vladi Federacije BiH zbog čega se zakon o transplantaciji ne primjenjuje. Naglasila je da izvedba operacije i stručno osoblje nisu problem, nego da sve zavisi od političke volje da se stvari pokrenu s mrtve tačke.
„Predsjednik Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH, je u svom javnom nastupu jasno istakao da Izmjene i dopune federalnog Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, nisu zaživjele u praksi.
Istakao je da očigledno ne postoji interes da se proces transplantacija pokrene s mrtve tačke, te da su došli u začarani krug u kojem se prebacuje odgovornost s jedne na drugu instancu.
Podsjećajući sviju nas, moram napomenuti kako su izmjene zakona krajem prošlog mandata, među ostalim, uvele tzv. pretpostavljeni pristanak za doniranje organa, što znači da su svi građani, uz pristanak obitelji, potencijalni donori, ako se tokom života pisanim putem ne izjasne protiv toga.
Ogromna su očekivanja bila od strane pacijenata kada je u pitanju navedeni zakon. Međutim, nažalost, ponovo smo se našli u situaciji da sistemski pokazujemo slabost implementacije stvari od kojih zavise životi ljudi.
Potpuno je jasno da mi imamo stručnjake jer transplantacije radimo zadnjih 20 godina i ne vidim razloga zašto se ne bi povećao njihov broj, uzimajući u obzir da je za hemodijalizu godišnje Federaciji BiH potrebno oko 36 miliona maraka.
Nemam namjeru da politiziramo na ovu temu, nego da se svi zajedno uključimo kako bi pomogli da se sistem uspostavi u interesu pacijenata.
Stoga postavljam pitanje resornom ministarstvu šta je konkretno problem i ko je odgovoran za opstrukcije implementacije navedenog zakona, te da li postoji akcioni plan implementacije istog, nosioci konkretnih aktivnosti i rokovi i da li mi kao parlament možemo uraditi bilo šta dodatno da pomognemo i ministarstvu u otklanjanju svih opstrukcija?“, stoji u pitanju Srne-Bajramović.