Djelovanjem u Vijeću i amandmanima na Budžet Općine za 2016. godinu SDP Stari Grad omogućio je reaktiviranje kućne njege za najugroženije građane. Za potrebe realizacije ovog projekta povećan je grant Crvenom križu Stari Grad koji će biti realizator.
„U posljednjih nekoliko mandata grant Crvenom križu naše Općine je postepeno reduciran i sa 40 000 je smanjen na 15 000 KM. To je za posljedicu imalo otežavanje rada i funkcionisanja ove, za nas strateški bitne, organizacije te prekidanje nekih od važnih projekata. Prilikom posjete ovoj organizaciji ustanovljeno je da ćemo zajednički raditi na povećanju granta i reaktiviranju projekta kućne njege za najugroženije, a zahvaljujući vrijednim volonterima Crvenog križa i aktivistima SDP-a u tome smo i uspjeli. Važno je reći da se u okviru ovog projekta njeguju i obilaze osobe koje nemaju nikoga iz bliže porodice da se o njima brine“ – ističe Malik Garibija, predsjednik SDP Stari Grad.
Starogradska organizacija je sistematski pristupila procesu izglasavanja Budžeta. Pokrenut je projekat Naš budžet – naša stvar kojim je uključen široki krug stanovništva jer smatraju da budžet pripada građanima i oni treba da budu makismalno involvirani u cijeli proces. Organizovana je i javna rasprava te su obavljene konsultacije sa 9 udruženja građana od značaja za Općinu. Prikupljeni zahtjevi su uobličeni u 61 prijedlog upućen općinskoj administraciji. Pristup je naišao na razumijevanje Općine i prihvaćeni su prijedlozi za budžet, među kojima je i prijedlog reaktiviranje kućne njege. Na inicijativu Komisije za budžet i finansije SDP Stari Grad napravljen je i prijedlog mjera ušteda koje su također upućene predlagaču.


