Iako godinama slušamo sintagmu žene u politici, Bosna i Hercegovina je još daleko od evropskog prosjeka kada je u pitanju broj žena koje su aktivne učesnici u političkom životu.
Na predstojećim lokalnim izborima Socijaldemokratska partija BiH kao nositeljice listi ove stranke za općinska vijeća Novo Sarajevo i Novi Grad delegirala je upravo žene.
U Sarajevskom Kantonu je Ajša Saračević, predsjednica Općinske organizacije SDP-a Novi Grad Sarajevo, nositeljica liste za OV Novi Grad.
Možete li predstaviti sebe i svoj politički put?
Saračević: Ajša Saračević, inženjer građevine. Trenutno na master studiju na Građevinskom fakultetu u Sarajevu, smjer Hidrotehnika i okolišno inženjerstvo. Udata, majka jednog dječaka.
Trebalo bi puno prostora da opišem svoj politički put, pa ću pokušati biti precizna. Nakon rada i djelovanja u NGO sektoru, formiranja prvog udruženja Vijeća učenika u Kantonu Sarajevu, uvidjela sam da bez političkog djelovanja malo toga se može promijeniti. Predsjednice foruma žena SDP Trnovo, članica Izvršnog odbora Foruma mladih Novi Grad Sarajevo, članica Kantonalnog odbora i Predsjedništva SDP Sarajevo, sekretar Općinske organizacije, a trenutno sam na poziciji Predsjednice Općinske organizacije SDP Novi Grad Sarajevo.
Koji su vaši motivi za politički angažman?
Saračević: Kroz rad u nevladinoj organizaciji imala sam priliku posjetiti različite države i prisustvovati edukacijama i seminarima po pitanju razvoja i napredovanja zemalja u tranziciji, te uvidjeti koliko smo daleko od svega što predstavljaju države članice EU i države koje prolaze faze tranzicije kao mi. Obrazovanje, zdravstvo, ekonomija, sigurnost, javna uprava i korupcija su oblasti kojima se treba puno više posvetiti pažnja i dozvoliti da novi i obrazovani ljudi predlože projekte i mjere za spomenute oblasti. U novije vrijeme neplanska gradnja postaje još jedan problem sa kojim se susrećemo u Kantonu Sarajevo.
Politički angažman kroz Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo želim usmjeriti na sljedeće, da:
- moji sugrađani na lokalitetu od 28 mjesnih zajednica budu zadovoljni kvalitetom života,
- sva djeca imaju prostor za igru i parkove za šetanje,
- imamo slobodne ceste od automobila, jer smo riješili pitanje saobraćaja u mirovanju,
- napravimo privredne zone i poslovni ambijent koji će privlačiti poduzetnike i tako stvarati nova radna mjesta,
- mladima omogućimo kupovinu stanova po povoljnijim uvjetima,
- više pažnje posvetimo sugrađanima treće životne dobi i
- zastupam i aktivno učestvujem sa drugim nivoima vlasti u rješavanju problema na području Novog Grada Sarajevo.
Koliko je uopće žena zaista aktivno u politici?
Saračević: Mi u SDP-u imamo veliki broj žena koje su aktivne kroz organe Partije i Forum žena, ali kada pogledamo političku scenu, možemo svjedočiti da imamo mali broj na pozicijama zakonodavne i izvršne vlasti.
Mišljenja sam da žene imaju isti kapacitet da razmatraju bilo koju oblast koja nas okružuje i aktivno sudjeluju u rješavanju nagomilanih problema.
Ako pogledamo okruženje oko nas, imamo veliku zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama i pokazuju koliko su sposobne nositi se sa svim preprekama na koje naiđu.
Na ovim lokalnim izborima SDP BiH je ponudio skoro pa paritetan broj na listama za općinska vijeća, a u Kantonu Sarajevo imamo i dvije nositeljice liste.
Kakav program nudi SDP na lokalnim izborima? Koje su ključne stvari koje komunicirate prema biračima?
Saračević: Programi SDP-a različiti su po općinama zbog njihovih specifičnosti. U Novom Gradu program razvoja je nastao nakon analize stanja, propusta aktuelne vlasti te definiranja hitnih i stvarnih potreba građana na osnovu ispitivanja i prijedloga sa terena. Program https://bit.ly/37lMOQn obuhvata 70 projekata i mjera. Ono što bih izdvojila je:
- videonadzor najfrekventnijih područja i javnih parkinga,
- kontinuirani projekat utopljavanja stambenih objekata,
- izgradnja adekvatne vodovodne i kanalizacione mreže za područja Dobroševića, Reljeva, Sokolja i Zabrđa,
- optimizacija postojećih i izgradnja dodatnih besplatnih javnih parkinga,
- pokrivenost Wi-Fi mrežom cijelog područja općine,
- sređivanje urbanističkog haosa nastalog neplanskom i neusklađenom gradnjom – novi koncept prostornog planiranja,
- digitalizacija javne uprave – elektronski pristup dokumentima,
- izgradnja centra za mlade i centra za zdravo starenje,
- izgradnja dodatnih područnih ambulanti u naseljima udaljenim od domova zdravlja,
- finansijska podrška mladim bračnim parovima – sufinansiranje stambenih kredita,
- rekonstrukcija dotrajalih lokalnih i nekategorisanih cesta,
- poljoprivredni program Novog Grada i
- sanacija i ekološko zatvaranje deponije u Smiljevićima.
Pored ovih trinaest projekata svaka mjesna zajednica ima i dodatne mjere, koje na terenu putem razgovora komuniciramo sa građanima.
Šta biste poručili biračima koji će izaći na lokalne izbore?
Saračević: Prije svega, zamolila bih sve građane da izađu na izbore. To je način da mijenjamo sadašnje stanje i krenemo ka boljem. Svi pritisci, sva nezadovoljstva, protesti i slično gube smisao ako propustimo priliku na izborima kazniti one koji loše rade ili dati povjerenje onima kojima vjerujemo. Svaki građanin je bitan i svaki glas je jednako važan. Ne dozvoliti da drugi upravljaju našim životima.
Također, voljela bih kada bi građani svoje povjerenje ukazivali partijama i ljudima na osnovu njihovih programa i ispunjenih obećanja u proteklom vremenu. Ako malo bolje analiziramo, vidjet ćete da u gotovo svakoj općini samo nekoliko stranaka nude konkretne programe, mnogi ne nude ništa, a takav će biti i njihov rad ukoliko im se ukaze povjerenje.
Šta su glavni problemi u općinama za koje se kandidirate?
Saračević: Mi smo kroz pripremu našeg programa napravili analizu stanja na području naše općine koja je bila osnova za kreiranje rješenja i projekata za naredni period. Postoji dosta problema poput intenzivne neplanske gradnje, problema vodosnabdijevanja, lošeg stanja lokalnih cesta, nedostatka parking mjesta, isključenosti građana iz procesa odlučivanja, ali i dosta “nevidljivih” problema poput netransparentnog trošenja budžetskog novca, centara moći koji upravljaju svim aktivnostima i sl. To su stvari koje želimo mijenjati.
Postoje i problemi koji nisu u direktnoj nadležnosti lokalnog nivoa, ali konkretna i energična inicijativa mora doći od općinskih vlasti, poput gradske deponije. Nepojmljivo je da se gradska deponija nalazi u geografskom epicentru Kantona u čijem radijusu od jednog do dva kilometra živi preko 20.000 stanovnika. Ova deponija mora biti zatvorena i izgrađena nova koja će biti centar za odlaganje otpada i biti smještena na vangradskoj nenaseljenoj lokaciji. Smatram da je period od četiri godine sasvim optimalan za realizaciju ovog, za cijeli Kanton, jednog od najbitnijih pitanja.
Odakle krenuti u rješavanju problema malog čovjeka u Vašoj općini?
Saračević: Prvenstveno kroz aktivno uključivanje građana u procese odlučivanja. Moraju se pitati da li žele benzinsku pumpu ispred svojih stanova i dječijih igrališta, žele li da im se javni parkinzi naplaćuju, treba li im ambulanta u njihovom naselju i slično. Trenutno je postavljena situacija da su samo bitni i lijepo im se obraća u periodu izbora, a preostalo vrijeme ih se zanemaruje. Takva praksa jednostavno mora biti prekinuta. Lokalni nivo je vrlo bitan i tu se donose odluke koje praktično već sljedeći dan vidite u stvarnosti.
Kako ocjenjujete rad trenutne vlasti?
Saračević: S obzirom na budžet kojim raspolaže Općina Novi Grad mišljenja sam da je rezultat nedovoljan. Gotovo neznatan broj obećanja je ispunjen u proteklih osam godina iako nam snimci pokušavaju predstaviti drugačije. Kapitalni projekti su vrlo minorni i bezidejni, a kao primjer imamo posljednji budžet u kojem je glavni kapitalni projekat sanacija fasade zgrade Općine sa približno 1.5 milion KM, što je potpuno neprihvatljivo u periodu pandemije i povećanja broja građana na birou za zapošljavanje. Također je i prodaja državnog zemljišta i neplanska gradnja dobila takve razmjere da ne samo da predstavlja problem sa aspekta neadekvatnih objekata, nego značajno ugrožava kvalitet i života i zdravlja građana.
Kakav rezultat Četvorke očekujete na izborima?
Saračević: Vrlo sam optimistična kada su u pitanju rezultati stranaka okupljenih oko projekta “Četvorka”. Očekujem da će kandidati za načelnika u većini općina ostvariti pobjedu, da ćemo imati većinu u svim općinskim vijećima, uključujući i gradsko vijeće i gradonačelnika. Sigurna sam da će i najveći optimisti biti iznenađeni uspjehom. Rezultati koje je napravila vlada u kojoj je SDP učestvovao u Kantonu Sarajevo za samo godinu dana je pokazala kako vlast može biti karakterna i dosljedna. Na kraju, moguće je napraviti i paralelu rada vlada u kojoj su učestvovali SDP, NS, NiP i NBL i ove sadašnje predvođene sa SDA, DF i SBB.
raport.ba