U subotu 7. maja 2016. godine, na spomen kompleksu „Bitka na Neretvi“ u Jablanici, predviđeno je okupljanje građana i antifašista iz Bosne i Hercegovine, ali i susjednih zemalja, kako bi se obilježio 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i 73-godišnjica „Bitke na Neretvi.“ Manifestacija se održava u organizaciji SABNOR-a, a Općinska organizacija SDP BiH Novo u saradnji sa Kantonalnom organizacijom SDP BiH Kantona Sarajevo obezbijedila je prevoz za sve ranije prijavljene članove – učesnike manifestacije iz Novog Sarajeva i Kantona Sarajevo, naročito mlade ljude.
SDP BiH Novo Sarajevo je tu zajedno sa svim antifašistima iz države i regiona da pokaže snagu ljevice i antifašističkog pokreta u BiH, kao odgovor na sve prisutnije ideje fašizma i retrogradnih snaga u našoj državi.
Dan pobjede nad fašizmom ujedno se obilježava i kao Dan Evrope, dan kad je slomljen fašizam i uništene fašističke i okupatorske jedinice na prostoru cijele Evrope, pa tako i Bosne i Hercegovine, a „Bitka za ranjenike“ jedna od simbola historijski najhumanijih bitaka koje su obilježile Narodnooslobodilačku borbu i partizanski pokret na prostorima bivše Jugoslavije.
Svečanost obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom i Bitne za ranjenike počinje otvaranjem izložbe „No passaran“ u Muzeju Bitke za ranjenike, a nakon čega je predviđeno spuštanje u Neretvu 73 karanfila – „Cvijet za ranjenike“, prema protokolu dalje je predviđeno tradicionalno polaganje cvijeća i vijenaca na spomen obilježju poginulim antifašistima i borcima iz Drugog svjetskog rata. U toku manifestacije održaće se i svečana akademija sa podsjećanjem na značaj „Bitke za ranjenike“ i Dana pobjede nad fašizmom, te žrtava koje su pale u borbi protiv fašističkog okupatora u našoj zemlji. Također, predviđeno je i obraćanje organizatora, delegacija iz drugih država, te prigodan kulturno zabavni program i koncert za mlade generacije.
U sklopu svečanosti biće prikazan i Film “Reprint” Čede Kapora, istaknutog španskog revolucionara, autora Almira Berkovca.
Radujemo se susretu, druženju sa svim prijateljima i dobrim ljudima, antifašistima iz BiH ali i regiona. Ovim gestom želimo održati sjećanja na najveće sinove naših naroda koji su dali živote za slobodu svih građana i naroda BiH.