U okviru tekućih procesa prezentiranja svoje stručne platforme za unaprijeđenje poslovnog okruženja u BiH iz dokumenta pod nazivom „Šta poslodavci očekuju od vlasti“, Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine održalo je danas sastanak sa rukovodstvima SDP BiH.
Dokument „Šta poslodavci očekuju od vlasti“ sadrži prijedloge izmjena i dopuna oko 40 propisa čiji je cilj unaprijeđenje poslovnog okruženja, rasterećenje privrede i poboljšanje uslova rada i standarda radnika i svih drugih građana u FBiH .
Predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović, fokusirao se na prijedloge za rješavanje ključnih pitanja u privredi u FBiH, a to se nedostatak radne snage, očekivanja za rast konkurentske sposobnosti domaće privrede i povećanje životnog standarda građana, smanjenje poreza i doprinosa, eliminisanje parafiskalnih nameta, povećanje svih plaća te reformu obrazovnog sistema u skladu sa zahtjevima tržišta rada.
Poslodavci su prezentirali i značaj donošenja novih ili izmjenu postoječih propisa kojim se uređuju pitanja obnovljivih izvora energije i električne energije generalno, rada i zapošljavanja, dualnog obrazovanja, potrebe reforme tržišta rada i evidencija službi za zapošljavanje, zdravstvenog osihuranja, liberalizacije tržišta rada, eliminisanje crnog tržišta i dr.
Poslodavci nude brza i realna rješenja, koja bi mogla značajno popraviti stanje već samim početkom sljedeće godine.
Važno je što prije unaprijediti ekonomsko-socijalni dijalog između vlasti, poslodavaca i sindikata na svim nivoima vlasti u BiH, jer je to osnov zaštite interesa svih spomenutih socijalnih partnera, a trenutno takav dijalog i saradnja skoro u potpunosti izostaje .
Predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić pohvalio je inicijative Udruženja poslodavaca i naglasio važnost dobre i redovne koordinacije vlasti i poslodavaca.
SDP daje punu podršku predloženim rješenjima od strane poslodavaca i uz određene dorade, spremni su aktivno raditi na njihovom usvajanju i primjeni.
Radnik je kao i poslodavcima, prioritet i SDP će učiniti sve da se povečaju plate radnika i druga primanja iz radno-pravnog odnosa. Pohvalio je prijedloge poslodavaca po ovim pitanjima i složio se sa stavovima da se i vlasti i poslodavci trebaju odreći dijela interesa u korist radnika, jer sve drugo će produbiti krizu i destabilizirati poslovne prilike u BiH.
Brojne su propuštene prilike, neiskorišteni resursi, slab je odgovor na izazove i krize i to se mora što prije mjenjati u korist radnika i poslovnog ambijenta u FBiH.
Ocjena svih učesnika sastanka je da se radi o vrlo korisnom dokumentu „Šta poslodavci očekuju od vlasti“ koji je dobra osnova za brz napredak i poboljšanje stanja . Dogovoreno je da se ponuđena rješenja daju u proceduru i usaglašavanje i da se krene u zakonodavne aktivnosti uz dobro prepoznavanje prioriteta, koji bi već na početku sljedeće poslovne godine, dali vrlo vidljive i efektivne rezultate u oblasti privrede u FBiH .