Poštovane sugrađanke i sugrađani
U ponedjeljak je još jedan međunarodni praznik rada. Taj dan je prilika da se svi iznova podsjetimo na ogroman napor koji su radnici, bilo kao pojedinci ili organizirani u sindikate, morali učiniti kako bi poboljšali radne uslove i radno- pravni status općenito. Niti danas nije drugačije. U velikom broju država krše se i gaze prava radnika, kao što se i dalje radnici tome suprostavljaju, nastojeći ostvariti humanije uslove za rad i dostojanstveniji život svojih porodica. U nekoliko posljednjih godina, čak smo svjedočili i velikom broju masovnih sindikalnih protesta u visokorazvijenim država, poput onih u Zapadnoj Evropi. U nedovoljno razvijenim državama u koje spada i naša domovina Bosna i Hercegovina, situacija je nešto drugačija. Pored izuzetno teškog položaja u kojoj se nalazi radništvo sindikalne aktivnosti u pravom smislu te riječi, gotovo da i nema. Sindikalne organizacije su podjeljene po različitim osnovama i međusobno slabo sarađuju, a kada tome dodamo i uticaj političkih struktura onda situacija postaje još i gora. Reforma seta zakona iz oblasti radno- pravnih odnosa, penzionog i poreskog sistema, doveo je radnike u još nepovoljniji položaj. I tako, mjesto da se uštede ostvare na domaćinskom odnosu prema javnom novcu, putem smanjenja ogromnog administrativnog aparata, aktuelna vlast sav teret takozvane „reformske agende“ prenosi na radnike, penzionere i socijalne kategorije koji i onako jedva preživljavaju od skromnih primanja. Posljednji u nizu šamara vlasti spram građana jeste usvajanje Odluke o povećanju naknade za odvojeni život sa 600 na 800 KM, a ne smijemo zaboraviti ni nastojanja da nas sve skupa zaduže kod Međunarodnog monetarnog fonda.
Koliko je situacija teška po radnike, a posebno uposlene u realnom sektoru govori i slijedeći podaci. Prema Federalnom zavodu za statistiku prosječno isplaćena netto plata za mjesec januar 2017. godine u prerađivačkoj industriji iznosi 618 KM, u građevinskom sektoru u istom periodu isplaćena je prosječna netto plata u visini od 563 KM. Ništa bolja situacija nije ni u sektoru trgovine a prosječnom netto platom od 627 KM. Uposlenih u ovim sektorima ne mogu platiti niti polovinu sindikalne potrošačke korpe za četveročlanu porodicu. I onako, težak položaj radnika često je dodatno usložnjen teškim uslovima na radu, kršenjem odredaba iz Ugovora o radu od strane poslodavaca, mobbingom, minimalnim uplatama penzionog osiguranja, vrlo često radom na crno bez ikakvih prava, slabom zdravstvenom zaštitom. Ovdje i nije kraj ove crne liste uskraćenih prava. Ono što je možda i najgora posljedica sistema koji se grad u Bosni i Hercegovini od rata na ovamo jeste gaženje ponosa i dostojanstva radnika i njegove borbe za bolji život. Šta tek reći za preko pola miliona naših sugrađana koji se nalaze na spiskovima agencija za zapošljavanje? Ovlasti istih tih agencija uzrupirane su od strane vladajućih političkih struktura koje zapošljavanju na osnovu kriterija političke podobnosti, a ne sposobnosti i kvalificiranosti. Za njih, zapravo nema boljeg način da manipulišu ljudskim sudbinama i da prikupljaju jeftine političke poene. Nakaradni politički sistem i pogrešno provedena ekonomska tranzicija društva stalno proizvode inflaciju vrednota rada i kreativnosti. Upravo je i to jedan od glavnih razloga što veliki broj mladih ljudi napuštaju našu zemlju i odlaze tamo gdje će njihovo zalaganje i trud biti adekvatno valorizirani.
Iako je razloga za optimizam zaista malo, nadu ne smijemo gubiti. Svi mi moramo otvoriti oči i suočiti se sa izazovima, kako bi u vremenu koje dolazi uživali u rezultatima vlastitog rada i zalaganja. Za svoja prava radnici se moraju boriti i izboriti. U tome će uvijek imati podršku SDP BiH, jer je jedna od temeljnih vrijednosti koje svi baštinimo, a to je socijalna pravda i jednakost, sadržana i u nazivu naše stranke.
Uz želje da ovaj i sve naredne Praznike rada dočekate u dobrom zdravlju i boljim radnim uslovima i životnim okolnostima, dragi radnici čestitamo Vam 1. maj.
Pozivamo sve članove, simpatizere i ostale građane da nam se pridruže na tradicionalnom prvomajskom uranku na Vrtaljici.