Dr Lagumdžija

Radikalizam i nasilni ekstremizam počinje tamo gdje se društva zajedničkih vrijednosti zaustave

U okviru ministarskog sastanka održano je nekoliko panel diskusija o različitim temama, a učesnicima se na početku obratio predsjednik Barack Obama

Slika

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine dr Zlatko Lagumdžija učestvovao je, na poziv državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Johna F. Kerrya, na ministarskom sastanku Samita Bijele kuće za borbu protiv nasilnog ekstremizma (White House Countering Violent Extremism – CVE) koji je otvorio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama, uz učešće predstavnika više od 60 država, multilateralnih organizacija, privatnog sektora i civilnog društva.

U okviru ministarskog sastanka održano je nekoliko panel diskusija o različitim temama, a učesnicima se na početku obratio predsjednik Barack Obama.

Dr Lagumdžija je učestvovao u diskusiji na temu suočavanja sa društvenom, ekonomskom i političkom marginalizacijom, uključujući integraciju manjinskih zajednica.

U svom izlaganju dr Lagumdžija je, koristeći bosanskohercegovačka iskustva, konstatirao da radikalizam i nasilni ekstremizam počinje tamo gdje se društva zajedničkih vrijednosti zaustave.

“Zahvaljujem se našim domaćinima na sazivanju ovog izuzetnog Samita na kojem pokušavamo prvo razumjeti, a potom se efikasno i efektivno boriti sa korijenima uzroka današnje globalne nestabilnosti: nepravdom, siromaštvom i nedostatkom odgovarajućeg obrazovanja

To je razlog zašto sa optimizmom gledam na našu zajedničku misiju. Cjelovite, sveobuhvatne strategije koje počinjemo da pravimo integrirajući društvene, ekonomske, obrazovne i političke ciljeve i alate, kao i sve činioce naših društava, su jasan znak nade. Danas je dan u kojem jasno pokazujemo da smo ujedinjeni u različitostima, ujedinjeni u zajedničkom cilju – putu ka društvima zajedničkih vrijednosti.

Dozvolite mi da ukratko iskoristim bosanskohercegovački primjer kao jednu od zajedničkih platformi za razumijevanje i kretanje ka društvima zajedničkih vrijednosti. Približavamo se dvadesetoj godišnjici Srebrenice kada su ljudi ubijani zato što su bili evropljani, ali muslimani, koji su željeli živjeti u demokratiji i civilnom društvu. Tom činu se sudi u Hagu  kao posljednjem činu genocida u dvadesetom vijeku.  Neki od lidera, kojima se sudi u Hagu, u to doba, govorili su da oni sve to rade da bi spasili kršćanstvo od muslimana u Evropi. Danas svi znamo da to nije bio rat između religija nego sukob između različitih vizija: društva zajedničkih vrijednosti na jednoj i segregiranih društava na drugoj strani. Zločinci tog vremena i današnji nasilni ekstremisti su samo dvije jednake strane istog novčića.

Američka administracija je, prije 20 godina, predvodila veliku koaliciju ujedinjene međunarodne zajednice: da zaustavi rat, da kazni ratne zločince i da otvori process izgradnje države u kojoj će muslimani, kršćani, jevreji i ostali, kao stotinama godina prije, živjeti zajedno u Bosni i Hercegovini i integrirati se kroz evroatlantski put ka društvima zajedničkih vrijednosti. U Bosni i Hercegovini kao i u širem regionu.

Od tada su tri vojske, u procesu koji su vodile SAD, integrirane u jedinstvene oružane snage. Oružane snage čiji vojnici danas ujedinjeni, rame uz rame, učestvuju u mirovnim misijama u različitim dijelovima svijeta.

Ono što još uvijek nismo dostigli je reforma podijeljenog obrazovnog sistema u kojem se “uče” djeca za tri vojske. Ono što još nismo dostigli su društva zajedničkih vrijednosti, i obrazovni sistem na tim principima, kao jedinom putu ka samoodrživoj i prosperitetnoj budućnosti. Ova činjenica nažalost danas se ne odnosi samo na moju zemlji i region već i na mnoga mjesta sirom svijeta.

Zato se trebamo suočiti sa zajedničkim iskustvima i koristiti najteže naučene lekcije – od Srebrenice 1995, New Yorka 2001, Kolumbije 2001, Madrida 2004, Islamabada 2009. godine do današnjih brutalnih zločina ISIL-a.

Moj zaključak je jednostavan: radikalizam i nasilni ekstremizam počinju tamo gdje se društva zajedničkih vrijednosti zaustavljaju. I obratno. Radikalizam i nasilni ekstremizam se zaustavljaju tamo gdje društva zajedničkih vrijednosti počinju, pa potom mirno i odlučno idu naprijed.

Da bi ovo jasno potcrtao citiraću velikog promotora društva zajedničkih vrijednosti, Billa Clintona, čovjeka koji je predvodio međunarodnu koaliciju u zaustavljanju ratova na Balkanu i Bosni i Hercegovini, ne dozvolivši da pristanemo na sukob civilizacija i religija.

“Mi jednostavno nemamo druge alternative. Mi ćemo ili naučiti da živimo zajedno i da se poštujemo – da se ne definiramo uzajamno kroz negativno određivanje – dok istovremeno slavimo naše različitosti, ili smo jednostavno gotovi“.

Ovom prilikom dr Lagumdžija je razgovarao sa državnim sekretarom SAD-a Johnom Kerryem i njegovim zamjenikom Tonyem Blinkenom te je imao niz susreta sa ministrima i drugim zvaničnicima i učesnicima Samita u Washingtonu. Pored ostalih, dr Lagumdžija je imao odvojen sastanak sa predsjednikom Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) iz Washingtona Kennethom Wollackom i Jimom O’Brienom, jednim od tvoraca Dejtonskog ustava sa kojima je razgovarao o inicijativi Evropske unije za pokretanje i ubrzanje evropskih integracija Bosne i Hercegovine, procesu formiranja vlasti nakon općih izbora te uključivanju svih segmenata društva u promociju i realizaciju neophodnih reformi.

Ista tema je dominirala i tokom susreta u State Departmentu sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Hoytom Brianom Yeeom.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.