U predstojećem periodu potrebno je pristupiti sanaciji postojeće deponije Smiljevići, stavljanju u pogon postrojenja za otplinjavanje kao i pročišćavanje procjednih voda (sredstva kao hitna izdvojiti iz budžeta) i pripremiti istu za njeno ekološko zatvaranje po otvaranju novog centra za odlaganje otpada na vangradskoj lokaciji.
Posljednjih godina gradska deponija u Sarajevu predstavlja jedan od glavnih problema stanovnika opštine Novi Grad Sarajevo koji žive u blizini iste, ali i svih građana Kantona Sarajevo, jer se na istu odlaže otpad sa područja cijelog Kantona.
Aktuelna vlast, nadležno ministarstvo i JKP Rad nisu učinili nista kako bi isti problem bio riješen, a problemi iz dana u dan postaju sve veći i poprimaju zabrinjavajuće razmjere. Deponija Smiljevići niti u jednom segmentu ne predstavlja regionalni centar za ekološko odlaganje otpada kako je predstavljena već klasično odlagalište svih vrsta otpada sa područja Kantona Sarajevo, pa čak medicinskog i biološkog (životinjski ostaci) otpada bez bilo kakvog prethodnog selekcioniranja.
Deponija Smiljevići ne zadovoljava niti minimum uslova za funckionisanje: ne funkcionira sistem za otplinjavanje razgradnih plinova, sistem pročišćavanja procjednih voda, a o sanitarnom odlaganju otpada i njegovom selektiranju ne vrijedi trošiti riječi.
Problem deponije je ključni i prioretni, naročito za stanovnike okolnih naselja koji su izloženi opasnostima koje prijete zbog ovakvog stanja deponije. Razgradni plinovi poput sumporovodonika i metana koji nastaju razlaganjem otpada, izbacivanjem nepročišćenih procjednih voda u Lepenički potok predstavljaju opasnost po zdravlje stanovnika. Kancerogene materije koje su produkt razlaganja otpada i koje se šire zrakom i tlom u alarmantnom procentu povećavaju opasnost od nastanka malignih oboljenja, oboljenja disajnih organa, pada imunološkog sistema stanovnika i sl.
Nikada nisu objavljeni podaci o sadržaju i koncentraciji štetnih gasova u zraku u blizini deponije, što predstavlja i zakonsku obavezu. Aktuelna vlast o tome šuti i krije podatke, a problem nastoji gurnuti pod tepih dok ne prođu izbori.
Deponija Smiljevići koja je počela sa radom 1962. godine više niti svojim kapacitetom niti lokacijom ne može biti mjesto budućeg odlaganja otpada u Kantonu Sarajevo, jer lokacija Smiljevići danas predstavlja geografski centar Kantona.
Aktuelna vlast, u slučaju da bude reizabrana, ovaj problem će zasigurno gurnuti pod tepih, a buntovne građane, ljude koji se bore za svoje ugodno mjesto življenja, pa na kraju krajeva za svoje i za zdravlje svoje djece, će pokušati ušutkati. Mi to ne smijemo dozvoliti, svi skupa se moramo izboriti da deponija u što skorijem vremenskom period bude izmještena na odgovarajuću lokaciju, te za to da se prestane sa svjesnim uništavanjem naše okoline i ljudskih života.