Socijaldemokratska partija BiH pozdravlja niz presuda Ustavnog suda BiH kojim se od vlasti traži poduzimanje hitnih mjera u vezi sa unaprijeđenjem kvaliteta i efikasnosti u radu pravosudnih institucija.
Smatramo da u ovom procesu institucije moraju predvidjeti ulogu parlamenata i nezavisnih stručnjaka. Jedino tako se mogu iznaći kvalitetna i potpuna rješenja za presudno pitanje disfunkcionalnosti pravosudnog sistema.
Možemo se samo složiti sa zaključcima Ustavnog suda BiH, kojim je potvrđeno da postoje sistemski nedostaci u organiziranju pravosuđa, zbog čega postoje masovne povrede prava iz Ustava BiH i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te prava na pravično suđenje u razumnom roku.
Napominjemo da je Vlada FBiH zadužila Federalno ministarstvo pravde da, u skladu sa nalogom Ustavnog suda BiH, hitno poduzme aktivnosti na pripremi izmjena relevantnih zakona. SDP BiH smatra da ovako važni procesi nikako ne smiju biti svedeni na zatvorene političke i interesne skupine, nego da u aktivnosti nužno moraju biti uključeni parlamenti i druga stručna tijela.
Ustavni sud BiH jeste naložio i Vladi FBiH da poduzme odgovarajuće mjere u roku od šest mjeseci. Ništa ne bi bilo sporno da obaveza nije propisana još prije šest mjeseci, a Vlada, po istim, tek sada reaguje. Međutim, umjesto transparentnog postupanja, Vlada FBiH se, nažalost, opet opredijelila na reduciranje procesa na ubrzane i hitne procedure, kojim je cilj isključenje i parlamenata i šire zajednice iz odlučivanja po važnim društvenim pitanjima.
U ovom procesu mora se čuti glas šire zajednice, upravo zbog toga što smo svjedoci da su pravosudne institucije sve podložnije parcijalnim, ličnim ili političkim utjecajima. Na ovu činjenicu svakodnevno upozorava domaća javnost, kao i činitelji međunarodne zajednice.
Posljednja dešavanja, u kojima se ministarstva, tužilaštva, sudovi i organi gonjenja bave time ko koga međusobno prisluškuje i kontroliše, a VSTV sam obara svoje zaključke, najbolje govore o krajnje haotičnom stanju pravosuđa. Svjedoci smo i da se određeni postupci, ovisno o njihovim akterima, na sudovima razvlače godinama, dok drugi bivaju zaključeni u rekordnim rokovima. Umjesto da se vlasti bave pitanjem kako se pravosudnim organima upravlja, za njih je presudno pitanje ko od njih pravosuđem upravlja.
Pozivamo Vladu FBiH da kao hitnu mjeru predvidi konačnu implementaciju seta antikoruptivnih zakona donesenih za vrijeme bivše Vlade, kao i da se djelovanje federalnih policijskih struktura uvede u okvire zakona i stvarnog javnog nadzora. Poduzimanje hitnih mjera očekujemo i na državnom niovu, kako i u entitetu RS, sve sa ciljem konačnog stavljanja pravosudnog sistema u funkciju građana, a ne uskih privatno-političkih centara moći.