Povodom obilježavanja 22.maja 1992.godine, dana prijema BiH u punopravno članstvo Ujedinjenih nacija, Kantonalni odbor Socijaldemokratske partije BiH Sarajevo upriličio je svečanu sjednicu u formi javne tribine.
Učesnici tribine, koji su direktno učestvovali i svjedočili događajima u najtežim vremenima odbrane suvereniteta i državnosti BiH, članovi Predsjedništva Republike BiH, akademik Mirko Pejanović, Miro Lazović, Ivo Komšić, Zlatko Lagumdžija, podsjetili su na vrijeme kada je BiH nakon referenduma, priznata od UN-a.
Lazović je podsjetio da je u vrtlogu raspada bivše Jugoslavije, BiH na referendumu koji je održan 29. februara i 1. marta 1992.godine izglasala nezavisnost, a 22.maja je primljena u članstvo UN, i time BiH je potvrdila historijski da postoji kao država i da su njene granice priznate.
– Ova dva datuma su nama, članovima bh.delegaciji poslužili kao argument u odbijanju političkih zahtjeva Miloševićevog i Karadžićevog režima koji su insistirali na tome da BiH ne može opstati raspadom Jugoslavije – podsjetio je Lazović.
Dodao je da je 22. maj historijski veoma važan za historiju BiH i nedovoljno se poklanja pažnja tom datumu i zato smatra da je današnja tribina podsjećanje na taj dan, da mlade generacije čuju kako se stvarala država BiH i da preko ovog datuma treba graditi ustavni patriotizam kojeg aktualne vlasti nedovoljno populariziraju.
Govoreći o perspektivi BiH nakon 24 godine od priznanja, Lagumdžija je kazao da o prošlosti u BiH treba misliti da bi bolje ocijenili šta se dešava danas, a najbolja osnova za razmišljanje o tome je gdje sutra idemo.
– Jako je bitno da se podsjetimo prošlih vremena zato da bi budućnost mogli, ne predviđati, nego kako ćemo je kreirati – kazao je Lagumdžija u izjavi za Fenu.
Istakao je da oni koji nisu sretni s ovim datumom, 22.majem, moraju priznati da je prijem BiH u UN-u izvojevan zahvaljujući nečemu što je bilo osuđeno na uspjeh, a to je, imali smo jedinstvo ljudi, pravu viziju, bili smo spremni sa svim svojim različitostima da otvorimo novo poglavlje u našoj historiji.
Tako je i danas, dodao je Lagumdžija, u mjeri u kojoj se vratimo na vrijednosti koje smo zaboravili od prije 24 godine, a to je da „moramo raditi zajedno, da imamo jasnu sliku budućnosti u kojoj ćemo, sa svim svojim različitostima i partijskim, etničkim i vjerskim netrpeljivostima, napredovati“.
Učesnici tribine su izrazili očekivanje da će i 22.maj naći u predstojećem zakonu o državnim praznicima jer se preko tih zakona integrira društvo i država i stvara se homogena politička i društvena klima koja dovodi do jačanja patriotizma.