Novi Grad Sarajevo i Vogošća bili su domaćini centralnih predizbornih skupova Socijaldemokratske partije BiH. Osim predstavljanja kandidata za općinska vijeća, na skupovima su predstavljeni kandidati za načelničke pozicije Edita Sulejmanović i Eldin Bajramović.
U proteklih nekoliko godina ove općine Kantona Sarajevo su među lokalnim zajednicama sa gorućim problemima, iako se tokom predizborne kampanje aktuelni načelnici maksimalno trude da građanima pokažu kako je u ovim sredinama blagostanje.
„To je posebno izraženo u Općini Novi Grad Sarajevo gdje aktuelni načelnik u posljednjih nekoliko mjeseci troši više budžetskih sredstava, nego u sve četiri godine svog mandata. Time želi pokazati da je ovo napredna općina, što je daleko od istine. Mislimo da Novi Grad može bolje, ali jedino bez aktuelne vlasti“, rekao je Sanjin Saračević, nosilac liste SDP BiH za Općinu Novi Grad Sarajevo.
Edita Sulejmanović, kandidatkinja SDP BiH za načelnicu Općine Novi Grad Sarajevo, tvrdi da je stanje u ovoj općini daleko od onakve kakvom je aktuelni načelnik predstavlja.
„Nije sve kako se želi predstaviti u nekoliko posljednjih mjeseci. U posljednje četiri godine mandata Semira Efendića utrošeno je 120 miliona KM iz budžeta, bez ikakvih opipljivih rezultata. I dalje je nezaposlenost jedan od gorućih problema ove općine, iako se javnosti pokušava predstaviti suprotno“, dodala je Sulejmanović.

Besima Borić, nositeljica liste SDP BiH za Općinsko vijeće Vogošće, smatra da se Vogošća što prije mora vratiti na puteve stare slave.
„Ova općina je nekada bila nosioc privrednog razvoja ovog dijela države, ali to odavno nije. Mora se više sredstava uložiti u lokalni ekonomski razvoj ove zajednice, kako bi se mladim ljudima omogućio posao, a ne da svoj hljeb traže van naše države“, navela je Borić.
Eldin Bajramović, kandidat za načelnika Općine Vogošća, u svom izlaganju je naveo da ima plan kako ovu općinu učiniti općinom za sve nas.
„To je vrlo jednostavno, a to je da primijenimo ideale socijaldemokratije. Svi moramo biti jednaki i solidarni jedni među drugima. Jedino tako mjesta u kojima živimo možemo učiniti boljim i ugodnijim mjestima za življenje“, dodao je Bajramović.
Denis Bećirović, potpredsjednik SDP BiH, u svom govoru je naveo da politika SDP-a nije nikada bila, niti će biti, politika podjela među građanima BiH.
„Naša politika nije da dijelimo ljude, jer su nama, ali i ovoj državi, potrebni ljudi koji su časni, pošteni i dobronamjerni. Ono što nam najviše fali jeste kult rada, jer nikad nećemo imati progres i napredak, ukoliko nemamo razvijen kult rada“, smatra Bećirović.
Predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić smatra kako SDP ima najjači izborni program za predstojeće lokalne izbore.
„Pored okvirnog programa SDP BiH, imamo jako kvalitetne lokalne izborne programe. U potpunosti smo spremni izvršiti sva obećanja iz ove kampanje, jer u svakoj općini imamo kvalitetan tim ljudi koji je spreman raditi na poboljšanju uslova života naših građana. Tim ljudi koji neće raditi samo za svoje interese“, zaključio je Nikšić.

