Bosna i Hercegovina se konstantno suočava sa problemom nedovoljne zastupljenosti žena u politici. Usklađenost sa izbornim Zakonom BiH koji propisuje kvote od minimalno 40 posto za nedovoljno zastupljeni spol na kadidatskim listama političkih stranaka, očigledno nije dovoljna. U iznalaženju rješenja za poboljšanje aktuelnog stanja vezanog za zastupljenost žena i muškaraca na izbornim listama, u SDP-u BiH se otišlo korak dalje.
Naime, na posljednjoj sjednici Glavnog odbora SDP BiH, koja je održana 14. maja, na dnevnom redu se našao Pravilnik o kriterijima i načinu kandidiranja na lokalnim izborima 2020. U nizu amandmana koji su predloženi na predmetni Pravilnik, jedan je ipak zaslužio posebnu pažnju. U članu 13. u kojem se govori o sastavu kandidatskih listi formulacija koja je glasila “imati minimalno 40% kandidata iz reda manje zastupljenog spola” promijenjena je i usvojena nova: “imati ravnomjerno zastupljene muškarce i žene 50% : 50 %”
Riječ je o amandmanu drugarice Besime Borić koji je dobio većinsku podršku članica i članova Glavnog odbora. Riječ je o kruni na višegodišnji napor i upornost borkinje za ženska prava i ravnopravnost spolova, Besime Borić: “Vrlo sam ponosna na nas. Žene SDP BiH su više od dvadeset godina u borbi za veću zastupljenost žena u političkom životu i njihov veći uticaj na donošenje odluka.
Prva smo politička partija u BiH koja je već 2005. u svoj Statut unijela kvotu manje zastupljenog spola u organe i koja je u svoj Program integrirala pitanja od posebnog značaja za žene. Opredjeljujući se za zastupljenost 50%: 50% za svoje žene i muškarce, SDP BIH ne šalje samo poruku o ravnopravnoj šansi za sve, nego i da samo zajedničkim snagama i poštovanjem rada i rezultata možemo popravljati svijet.”
Jednake mogućnosti i ravnopravan tretman svih osoba bez obzira na spol, puna ravnopravnost spolova u svim oblastima društva, samo su neki od zahtjeva koje proklamira Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH. Stoga iz SDP-a Bosne i Hercegovine ovih dana jasna poruka – Učinimo dodatni korak i posložimo liste u skladu sa osnovnim postulatima socijaldemokratije.
Djelujmo konkretno i pravedno i sa riječi pređimo na djela. Ravnopravnost spolova prikazana kroz zakonski okvir, na ovaj način pretočena u dokumenta socijaldemokratske partije, predstavlja stvaranje jasnih pretpostavki za veću mogućnost participacije žena u političkom životu BiH.