Agenda za održivi razvoj 2030. Ujedinjenih naroda jedan je od niza dokumenata kojima se proklamira nauka i ravnopravnost spolova od vitalnog značaja. Globalna zajednica je u proteklih nekoliko godina uložila mnogo truda u nadahnuće i angažman žena i djevojaka u nauci. Nažalost, žene i djevojke su i dalje isključene iz potpunog naučnog sudjelovanja.
Unatoč činjenici da je tranzicija pogoršala položaj žena, jer mnoge zemlje npr. ne prakticiraju više benefite koje su nekada imale naše majke na radnim mjestima, moramo priznati da djelimičnu krivicu snosimo i mi same, ne boreći se za ono što nam pripada. U društvu u kojem danas živimo ne samo mi, već žene diljem svijeta – još uvijek ne postoji garant koji će naučnici osigurati podjednako plaćen posao kao naučniku na istom radnom mjestu. Još uvijek postoji veliki broj zemalja u kojima je ženama mjesto u kući, a muškarcu na poslu. Ne smijemo se zavaravati da je bosanskohercegovačko društvo daleko odmaklo u tom pogledu. Posebno ako to promatramo kroz prizmu pojedinih političkih stranaka, pogotovo onih sa nacionalističkim predznakom, kojima kvota predstavlja samo broj, a ne uspjeh žene u naučnom i stručnom razvoju.
Edukacijama i aktivnostima o podizanju svijesti u javnosti u cilju promocije punog i ravnopravnijeg učešća žena i djevojaka u obrazovanju, zapošljavanju i procesima donošenja odluka u nauci, neophodno je eliminirati sve diskriminacije nad ženama, uključujući i područje obrazovanja i zapošljavanja. Moramo prevazići sve pravne, ekonomske, društvene i kulturne barijere koje dovode do diskriminacije i nejednakog ishoda.
Postizanje ravnopravnosti spolova borba je i naših izabranih političkih predstavnika. Nažalost, aktuelna vlast ove zemlje ne zagovara reforme i politike koje su potrebne za izgradnju jače, produktivnije i pravednije Bosne i Hercegovine kada je u pitanju ravnopravniji položaj žena i muškaraca.
Ovoj zemlji trebaju naučnice i naučnici, ovoj zemlji trebaju profesorice i profesori, obrazovane žene i muškarci, djevojke i momci, koji će imati podjednake šanse za napredovanjem, položajem i funkcijama. Vjerujem da zajedno hoćemo i možemo mnogo više, ali se i same moramo s vremena na vrijeme dodatno ohrabrivati i poticati za korak naprijed. Rodnu ravnopravnost neophodno je uspostaviti u svim segmentima i napokon početi sa daleko ozbiljnijim prakticiranjem Zakona o zabrani diskriminacije.

Edita Sulejmanović