Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine, u saradnji s UNDP-om u BiH, organiziralo je danas četvrto zasjedanje Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva i konstatirano je da su u ovoj oblasti napravljeni značajni koraci u prošloj godini.
Kako je novinarima nakon sastanka kazao ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić, planirano je da se ove godine uništi oko 2.000 tona nestabilne municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Radi se o municiji koja je proizvedena prije 20 do 40 godina i nalazi se u skladištima.
Istaknuo je da se paralelno s ovom aktivnošću radi i na poboljšanju sigurnosti skladišta prema NATO-ovim standardima, a za sve ovo danas je potvrđena podrška SAD-a ovom projektu, zatim OSCE-a, Švedske, Švicarske i Austrije da bi se nestabilna municija što prije uništila.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH generalmajor Anto Jeleč je naglasio da se procjenjuje i ocjenjuje u kakvom je stanju svaki komad naoružanja što rade obučeni inspektori, a bit će oformljeno i operativno tijelo koje će pomoći Oružanim snagama i Ministarstvu odbrane da ima sve informacije na jednom mjestu.
– Nećemo moći sve uništiti jer ćemo imati i ispravnih viškova naoružanja, ali imamo namjeru da i taj problem riješimo te da svaki komad naoružanja bude pravilno i po standardima uskladišten. Sadašnji kapaciteti obećavaju da ćemo uništiti 1.000 tona, a radimo na poboljšanju kapaciteta da to uduplamo. Imamo i oko 700 tona za čije uništavanje nema kapaciteta u BiH i zato razgovaramo s međunarodnom zajednicom da to uradimo u regiji odnosno tamo gdje je to moguće – pojasnio je Jeleč.
Komandanta operacije ALTHEA u BiH general Richard Shirreff je pojasnio da je Strateški komitet vrlo važno tijelo, ali nije tijelo koje može provoditi aktivnosti na terenu na taktičkom nivou zbog čega je važno imati strateško-taktičke timove, dodajući da će ovi ciljevi biti realizirani ukoliko se osiguraju resursi i kapaciteti da bi se ispunili planovi.
Učesnici su izrazili uvjerenje da će BiH biti sve sigurnija u smislu rješavanja viškova nestabilnog naoružanja.
Na četvrtom zasjedanju Strateškog komiteta, osim predstavnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, bili su i stalni članovi Strateškog komiteta iz Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH, Misije OSCE-a, UNDP-a, NATO-ovog štaba u Sarajevu, komande EUFOR-a u BiH, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Švicarske, Austrije i Švedske i specijalni gosti.
Strateški komitet je forum osnovan sa svrhom što efikasnijeg, bržeg i transparentnijeg rješavanja pitanja viškova naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava koja su pod kontrolom Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Tokom zasjedanja Strateškog komiteta razgovarano je i o izvještaju o radu Koordinacijskog komiteta u tri radne grupe za 2013. godinu, implementaciji projekta EXPLODE, implementaciji projekta SECUP – BiH.