ONASA: U novembru ove godine otvoren je javni konkurs Ministarstva odbrane (MO) BiH za prijem kandidata u profesionalnu vojnu službu u početnom činu oficira Oružanih snaga (OS) BiH. Koliki je značaj mladih oficira u OS BiH, te koliko kandidata OS BiH planiraju primiti?
OSMIĆ: Projekat odabira, obuke i prijema mladih oficira u Oružane snage (OS) BiH realizuje se, u saradnji sa sa Ministarstvom odbrane Ujedinjenog Kraljevstva (UK), Ambasadom UK u BiH i podrške NATO štaba u Sarajevu, s ciljem otpočinjanja vlastitog odabira i obuke diplomanata direktno iz građanstva, primjenjujući najbolja iskustva vojske UK u našim uslovima.
Polovinom decembra OS BiH će primiti prvu generaciju od 29 mladih oficira iz građanstva u početnom činu potporučnik, koji su nakon procesa odabira završili jedanaestomjesečnu obuku, te će potpisati prve profesionalne ugovore u OS BiH.
U novembru je objavljen drugi Javni konkurs za prijem i odabir kandidata na oficirsku obuku iz građanstva. Plan nam je da izvršimo odabir 37 kandidata, a do danas je stiglo ukupno 297 prijava, ne računajući one koji pristižu putem pošte, te očekujemo da će sa njima ovaj broj biti znatno veći.
ONASA: Na koji se način vrši odabir kandidata?
OSMIĆ: Proces selekcije kandiadata, po savjetu naših mentora iz UK, uključuje ocjenu valjanosti aplikacije na konkurs, psiho-fizičke provjere individualnih i kolektivnih sposobnosti, opštih i jezičkih znanja i vještina, te sigurnosne i zdravstvene provjere.
Očekujemo da će implementacija ovog projekta omogućiti Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH da na najbolji način preuzmu i uspostave vlastiti model odabira i obuke budućih mladih oficira OS BiH.
ONASA: Koliko je saradnja sa EUFOR-om značajna za OS BiH, te šta ona konkretno podrazumijeva?
OSMIĆ: Odluka o aktiviranju dodatne misije EUFOR-a, a koja podrazumijeva podršku OS BiH u izgradnji kapaciteta obuke, odnosno osiguranje vojno-stručne i tehničke pomoći i podrške OS BiH kroz trening, monitoring, mentorstvo, asistenciju i savjetovanje u području izgradnje operativnih sposobnosti i obuke snaga s ciljem dostizanja samoodrživih kapaciteta koje će biti usklađeni sa međunarodnim standardima, donesena je u januaru 2010. godine.
Odjel za obuku i izgradnju kapaciteta (CBTT) EUFOR razvio je koncept obuke i izgradnje kapaciteta u OS BiH koji slijedi tzv. horizontalni i vertikalni pravac djelovanja.
Horizontalni podrazumijeva individualnu i kolektivnu obuku i mentorisanje jedinica OS BiH na taktičkom nivou u skladu sa prioritetima OS BiH.
Vertikalni pravac djelovanja podrazumijeva savjetničke timove, odnosno Pridružene timove za obuku (ETT), koji su sastavljeni od viših oficira EUFOR-a, te su raspoređeni u sastav svih nivoa komandi OS BiH.
Krajnji cilj obuke koju EUFOR pruža OS BiH je pomoć u postizanju jakih i samoodrživih struktura obuke i odgovarajućih štabnih mehanizama, koji će omogućiti OS BiH da imaju osoblje koje je obučeno i osposobljeno u skladu sa međunarodnim standardima, sposobno da učestvuje u operacijama podrške miru.
ONASA: Da li je EUFOR sa OS BiH izvodio konkretne akcije?
OSMIĆ: OS BiH i EUFOR su u prethodnim godinama realizovale zajedničke vojne vježbe koje su u fokusu imale trening usmjeren na realizaciju zadataka iz Operacija podrške miru.
Kao posljedica katastrofalnih poplava koje su zahvatile teritoriju BiH, a u skladu sa zadatakom iz Zakona o odbrani "Pružanje pomoći civilnim strukturama u slučaju elementarnih i drugih nepogoda i nesreća", te Odlukom ministra odbrane BiH, umjesto vojne vježbe, u periodu od 7. do 20. juna izvedena je vježba sa konkretnim zadacima podrške civilnim strukturama vlasti na područjima pogođenim poplavama. Radilo se na konkretnim projektima pomoći u 29 bh. opština.
ONASA: Viškovi naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava i dalje predstavljaju veliki problem u BiH. Koliko intenzivno OS BiH rade na njihovom uništavanju, te dokle je stigao taj proces?
OSMIĆ: Formiranjem Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva (MiMS) u julu 2013. godine, čija je svrha efikasnije, brže i transparentnije rješavanje viškova naoružanja i MiMS koja su pod kontrolom OS BiH, učinjen je veliki napredak u ovoj oblasti.
Imlementacijom projekta EXPLODE, koji su pokrenuli Ministarstvo odbrane i OS BiH u saradnji sa Evropskom unijom (EU), Misijom OSCE u BiH i UNDP, uništeno je oko 1.000 tona MiMES, čime je ukupna količina smanjena na 16.000 tona, dok još imamo i 40.000 komada naoružanja. Planirano je da se viškovi riješe do 2020. godine.
Također, implementacijom projekta SECUP kontinuirano se poboljšavaju uslovi skladištenja MiMES, a samim time i stepen sigurnosti, što i jeste naš primarni cilj.
Istovremeno se vriši i popis naoružanja i MiMES, te njihovo razvrstavanje na niskorizične i visokorizične. Na jednoj od četiri lokacije skladištenja "Grabežu" taj posao je okončan, gdje je od ukupne količine inspektovanih viškova, 1.182 tone, 29 posto bilo visoko rizično i već je uništeno.
Ono što je posebno važno za ovaj proces je da imamo 21 obučenog inspektora za kontrolno-tehničke preglede uskladištenog MiMES-a, te činjenica da smo otpočeli vlastitu obuku našeg osoblja za poslove inspektovanja, što u znatnoj mjeri povećava i ubrzava poslove inspekcije.
Očekujemo da do 31. decembra naredne godine završimo ovaj sveobuhvatan popis, a samim tim i kompletiramo bazu podataka o stanju naoružanja, MiMES u OS BiH.
ONASA: U kojim međunarodnim mirovnim misijama su do sada učestovovali pripadnici OS BiH, te u kojima planirate učestvovati?
OSMIĆ: Prije svega moram izraziti zadovoljstvo što su svi pripadnici OS BiH koji su bili u misijama, izvršili svoju misiju uspješno, a što je najvažnije vratili su se živi i zdravi svojim domovima. Učešćem u misijama stekli su bogato iskustvo koje će koristiti za unapređenje rada odbrambenih institucija u predstojećem periodu i najbolji su promotori BiH.
OS BiH učestvovale su u NATO vođenoj misiji ISAF u Afganisatanu sa Pješadijskom jedinicom od 45 pripadnika, a trenutno se osam štabnih oficira nalazi na sjeveru Afganistana, te mirovnim misijama Ujedinjenih nacija MONUSCO u Kongu sa pet pripadnika, te MINUSMA u Maliju sa dva pripadnika.
Trenutno se vrše pripreme za slanje Pješadijske jedinice od 45 pripadnika u misiju Odlučna podrška u Kabul u 2015. godini, sa zadatkom osiguranja Komande misije. Naši pripadnici neće izlaziti iz baze na izvršenje drugih zadataka. Također, priprema se i zamjena osam štabnih oficira na sjeveru Afganistana.
ONASA: Da li ste zadovoljni dosadašnjom reformom sistema odbrane u BiH?
OSMIĆ: Dosadašnji tok odbrambene reforme u BiH polučio je rezultatom da su odbrambene strukture jedan od najboljih aspekata funkcionisanja državnih tijela u BiH. Zahvaljujući zakonskim rješenjima u oblasti odbrane, OS BiH su svakako najodgovorniji i najdisciplinovaniji dio našeg društva. Od osnivanja do danas OS BiH su se razvile u respektabilnu vojnu silu, prepoznatljivu u regionu i svijetu.
Naši pripadnici su profesionalizmom, naporima i posvećenosti našoj državi, pokazale i dokazale da su nezamjenljiv partner građanima i civilnim strukturuma u reagovanju na prirodne i druge nesreće, u operacijama deminiranja, inžinjerijskih radova, izvođenju operacija medicinskih evakuacija, kao i afirmaciji BiH na međunarodnom planu.