Poslanici PSBiH o Sutorini

Organizirati javnu raspravu o tom pitanju

Suština rezolucije je, kaže Bećirović, da se ozbiljno otvori pitanje Sutorine te da se ulože napori da bi se utvrdile sve pravne, historijske, geografske i ekonomske činjenice u vezi s tim pitanjem.

Slika

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas na sjednici u Sarajevu obavili su raspravu o Prijedlogu rezolucije o Suotrini koju je predložio poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) u Predstavničkom domu Denis Bećirović.

Ovom rezolucijom traži se da Predstavnički dom ocijeni neprihvatljivim, neutemeljenim i štetnim Prijedlog ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Suština rezolucije je, kaže Bećirović, da se ozbiljno otvori pitanje Sutorine te da se ulože napori da bi se utvrdile sve pravne, historijske, geografske i ekonomske činjenice u vezi s tim pitanjem.

Tako bi, nakon 70 godina, u ovoj parlamentanoj skupštini, mišljenja je, bilo otvoreno to pitanje jer postoje brojne činjenice i argumenti koji govore da je to dio države BiH.

– Kao poslanici smo pozvani da čuvamo i branimo interese BiH pri tome želimo graditi i dobrosusjedske odnose sa svim drugim državama uključujući i Crnu Goru. BiH ne traži ništa osim onoga što joj pripada – istaknuo je Bećirović te je poslanicima prezentirao neke od historijskih činjenica o tom području.

Naglasio je i da ne postoji međudržavni dogovor u vezi sa Sutorinom, zbog čega BiH ima pravo da razmatra to pitanje i čuje stručnu javnost i činjenice.

Ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija (SDP) smatra da je historijska argumentacija danas temeljito izložena, dodajući da BiH ima pravo da ima drugi izlaz na more no ističe da će biti teško to dogovoriti s Crnom Gorom te će o ovom pitanju pravnici trebati dati mišljenje na međunarodnom sudu ukoliko do toga dođe.

Za Lagumdžiju ovo pitanje trebaju razmatrati stručnjaci, ali otvaranjem ovog pitanja otvara se Pandorina kutija jer je Sutorina u knjigama Crne Gore kao što je Veliki i Mali Školj u knjigama BiH, a ne u knjigama Hrvatske.

U međuvremenu je održana sjednica Proširenog kolegija Doma na kojoj je postignuta saglasnot da se zaduži Ustavnopravna komisija da do 27. februara organizira javnu rasparavu o Sutorinu, parlamentu dostavi zaključke javne rasprave te da se do tada odgodi izjašnjavanje o rezoluciji.

Prijedlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore utvrdilo je Vijeće ministara BiH početkom novembra 2014. godine prema kojem bi Sutorina trebala voljom državnih organa BiH trajno ostati u sastavu Crne Gore. Područje Sutorine Bosni i Hercegovini bi značilo drugi i strateški izlaz na more.

Ovim ugovorom definira se da državna granica na terenu treba biti obilježena u roku od tri godine od stupanja na snagu tog ugovora. Državna granica se proteže od tromeđe BiH, Crne Gore i Republike Srbije na sjevernom dijelu, do tromeđe BiH, Crne Gore i Republike Hrvatske na južnom dijelu.

O zaključcima Proširenog kolegija poslanici će se izjasniti nakon što obave rasparavu o svim tačkama dnevnog reda današnje sjednice.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.