Kantonalni odbor Socijaldemokratske partije Unsko-sanskog kantona započinje i najavljuje borbu protiv pljačkaša i tajkuna, koji su nas prevarili izdavanjem tzv. štednih knjižica za učešće u opštenarodnom oslobodilačkom ratu i certifikata, da bi se potom obogatili njihovom kupovinom po mizernim cijenama.
Ovo je rečeno na danas održanoj konferenciji za novinare u Bihaću i istaknuto da je privatizacijska pljačka kriminal, koji ne zastarijeva, te da opljačkani i prevareni imaju pravo na naknadu štete.
Koncept privatizacije preduzeća i državnog kapitala u Bosni i Hercegovini je, neposredno poslije rata, osmišljen od strane nacionalističkih partija, te uticajnih pojedinaca i porodica s ciljem da se bivša društvena imovina na "legalan način“ i na "temelju zakona“ prenese u vlasništvo određenog broja porodica, smatraju u SDP-u.
Tako se privatizacija, po njihovom mišljenju, pretvorila u najobičniju pljačku, čiji je rezultat bilo dalje osiromašenje i propadanje onih, koji su tu imovinu prvo godinama stvarali, potom u ratu odbranili, da bi u konačnici postala vlasništvo ratnih profitera, švercera i partijskih tajkuna.
Žalosna istina je, tvrde u ovoj stranci, što mnogi nekad poznati privredni subjekti poput Šipada, Kombiteksa, Žitoprerade, Polietilenke, Energoinvesta i Željezare, više ne postoje. Ostale su samo opljačkane ruševine i zaboravljeni natpisi.
Njih nisu uništili, smatraju u SDP-u, rat i agresija, nego kriminalna privatizacija, a hiljade radnika ostalo je bez posla i sa bezvrijednim certifikatima. Njih su kupovali politički miljenici – tajkuni za 2 do 3 posto stvarne vrijednosti, "prljavim" novcem stečenim prodajom brašna i drugih namirnica tokom rata, rečeno je na press konferenciji.
Stoga SDP traži da Vlada Federacije BiH (FBiH) uvrsti ovo pitanje u svoj program rada i da predloži zakonsko rješenje tog problema, te obezbjedi da se prevareni radnici, borci, RVI i porodice poginulih boraca obeštete.
Rješenje vide u provođenju revizije ugovora o kupoprodaji certifikata, te da se kupcu naloži obeštećenje prodavca u novcu do iznosa od 50 posto nominalne vrijednosti pod prijetnjom izvršenja.
Također, SDP traži da se pravo isticanja zahtjeva za reviziju ovih ugovora ne može ugasiti.