Na urbanističkom projektu “Bjelašnica II” završena je kompletna infrastruktura. U toku je izgradnja objekata i kada se završe, projekat će se okončati asfaltiranjem puteva. U međuvremenu se vodi borba ko će i šta će graditi na olimpijskoj planini, a učesnici su Vlada Kantona Sarajevo i Općina Trnovo.
Damir Filipović, ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, glavni je kočničar kapitalnih projekata koje smo planirali uraditi, tvrdi načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo.
Ministarstvo se ne protivi apriori nijednom projektu, samo insistira u okviru svojih odgovornosti na provođenju zakonitih postupaka i procedura, kroz koje se treba dokazati mogućnost izvođenja određenih projekata, kaže ministar Filipović u reakciji na izjavu načelnika Berila i pojašnjava:
– Očito je da se sa gospodinom Berilom ne mogu složiti kada je u pitanju pristup i karakterisanje projekata kao razvojnih i kapitalnih. U funkciji resornog ministra za zaštitu okoliša i prirode, meni je primarno pitanje održivosti projekata i efekata na stanje okoliša i korištenje prirodnih resursa usljed njihove implementacije. Iz tog razloga Ministarstvo insistira na provedbi Strateške procjene utjecaja prostorno-planske dokumentacije na okoliš, a što u konkretnom slučaju nije urađeno prilikom izmjena i dopuna Regulacionog plana “Sportsko-rekreaciono područje Bjelašnica”, koji predstavlja prostorno-planski osnov za dobijanje dozvola od Okolinske za krčenje šume do akata građenja – kaže Filipović
Ministar pojašnjava da je vršenje Strateške procjene definisano (čl. 34. stav 3) Zakonom o prostornom uređenju Kantona Sarajevo (Sl. novine Kantona 24/17 i 1/18), kao i Uredbom Vlade KS o strategijskoj procjeni utjecaja planova i programa na okoliš (Sl. novine Kantona 32/19), a koja je donesena na osnovu Zakona o zaštiti okoliša Federacije BiH (Sl. novine FBiH br.33/03 i 38/09).
– Dakle, radi se o povredi važećih zakona, što su konstatovale i inspekcije, a odbačene su i žalbe Općine Trnovo drugostepenog organa na zaključke našeg ministarstva o prekidu postupaka, dok se ne riješi prethodno pitanje, to jest izrada Strateške procjene. Cilj Strateške procjene utjecaja plana na okoliš je da se osigura visoki stepen zaštite okoliša, te poboljša transparentnost i učešće javnosti u izradi planova. Što se tiče predmetnog područja na Bjelašnici, koje je strateški važno za Kanton Sarajevo u cjelini jer se radi o slivnom području izvorišta vode za piće u Sarajevskom polju, blagovremeno su se u postupak planiranja morala uključiti pitanja kao što su utjecaj nove gradnje na tlo, vodne resurse, zrak, očuvanje biodiverziteta, očuvanje prirodnog pejzaža i klimatski faktori – ističe Filipović.
faktor.ba