Zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, gđa. Ermina Salkičević- Dizdarević, koja je tokom 2013. godine, u ime Bosne i Hercegovine, predsjedavala Međunarodnom komisijom za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) predala je predsjedavanje na Bugarsku.
Naime, ICPDR je međunarodna organizacija koja se sastoji od 14 država članica i Evropske unije. Od svog osnivanja 1998, ICPDR je izrastao u jedno od najvećih i najaktivnijih međunarodnih tijela za upravljanje slivovima rijeka u Evropi. ICPDR se ne bavi samo Dunavom, već i cijelim slivom rijeke Save, koji uključuje i njene pritoke i podzemne vodne resurse. Postojanje i uloga ICPDR-a su od velike važnosti za BiH jer 40,2 % bazena rijeke Save, koji je drugi po veličini podbazen bazena rijeke Dunav, leži u BiH.
Aktivnosti Bosne i Hercegovine, u okviru ICPDR-a, su usklađeni sa aktivnostima ostalih zemalja članica, čiji je zajednički cilj jačanje integriranog upravljanja vodama i očuvanje životne sredine. Ovo se odnosi na usklađivanje zakonodavstva, izgradnju kapaciteta u svrhu provedbe zakona i drugih propisa, kao i na pripremu osnova za investicije i mobilizaciju resursa za realizaciju projekata, a ove aktivnosti će biti od pomoći BiH u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Tokom BH predsjedavanja usvojena su Vodeća načela o održivom razvoju hidroenergije u slivu rijeke Dunav, čiji je cilj stvaranje zajedničke vizije i razumijevanja o zahtjevima i pitanjima koja treba rješavati kako bi se osiguralo održivo korištenje hidroenergije u slivu rijeke Dunav, te ovaj dokument igra važnu ulogu za koherentno i koordinirano provođenje propisa iz te oblasti, posebno iz područja Direktive EU o obnovljivim izvorima energije, Okvirne direktive o vodama i drugih relevantnih propisa iz okoliša i vodoprivrede.
Jedan od naših prioriteta je bio i uspješno okončanje Joint Danube Survey 3, koja je trenutno najveća istraživačka ekspedicija ove vrste u svijetu i koja pruža uporedive i pouzdane informacije o kvaliteti vode i zagađenja za cijeli Dunav i mnogih od njenih pritoka, sve u jednoj bazi podataka.
Zamjenica ministra je u svom oproštajnom govoru istakla „za mene, ali i za moju zemlju, predsjedavanje ICPDR-om je bila velika čast. Moja namjera je bila da dam svoj puni doprinos u implementaciji Konvencije za zaštitu rijeke Dunav i afirmaciji njenih ciljeva i zadataka, posebno u očuvanju biološke raznolikosti i zaštite naših rijeka od zagađenja“, također je naglasila da „nijedna zemlja na svijetu ne može riješiti teška i izazovna pitanja zaštite okoliša sama, samo u dijalogu svih podunavskih zemalja, kroz regionalne akcije, možemo uspješno uspostaviti jasnu i jaku osnovu zelene ekonomije.“
Čin primopredaje predsjedavanja sa Bosne i Hercegovine na Bugarsku ozvaničen je predajom flaše dunavske vode, kao dio tradicije kojim se obilježava predsjedavanje jedne zemlje.