Prvo zajedničko predstavljanje kandidata za načelnika Općine Novo Sarajevo upriličeno je sinoć u 19 sati u prostorijama KUD LOLA u organizaciji Mirsada Ćatića-Čuperka, SDP-ovog kandidata za načelnika Općine Novo Sarajevo. Na zajedničko predstavljanje su pozvani Nedžad Koldžo, Stranka demokratske akcije, Samir Imamović, Naša stranka, Hasan Tanović, Demokratska fronta, Samir Arnautović, Građanski savez, Enes Komarica, Komunistička partija.
Na poziv su odgovorili svi kandidati, te smo obaviješteni da zbog ranije preuzetih obaveza nisu u prilici da učestvuju na skupu, osim g. Samira Arnautovića kandidata iz Građanskog saveza.
U prijatnoj i demokratskoj atmosferi prisutni su imali priliku upoznati dva kandidata i njihove izborne programe, te postavljati pitanja. Kao domaćin prvog ovakvog predstavljanja kandidata, Mirsad Ćatić-Čuperak se zahvalio posjetiocima na korektnom i demokratskom odnosu prema kandidatima, a g. Samiru Arnautoviću na odazivu i podršci ovoj inicijativi.
Cilj ovakvog tipa debate je da se potencijalnim glasačima omogući da, sa iste govornice i u istom vremenskom okviru, dobiju ključne političke i izborne poruke, za svaku oblast strategije razvoja općine (ekonomski razvoj, društveni razvoj, okoliš i dr.).
Zajednički debatni skupovi bi imali prezentacijski vid prenošenja programa i omogućili bi korektnost ka biračima i uporednu sliku ponuđenih programa, vizualni i prezentacijski duel, kroz fer nastup, medijsku pozornost i korektivnu povratnu informaciju, uštede na vremenu, u novcu i ljudima koje okupljamo za realizaciju kampanje.
Ovim vidom debatiranja ćemo pokazati našim sugrađanima i sugrađankama, da svojim programima želimo njihov boljitak, a onaj koji dobije povjerenje glasača neka ispunjava izborna obećanja i vodi našu lokalnu zajednicu za sve nas.
Očekujemo poziv ostalih kandidata da upriliče ovakve zajedničke prezentacije na njima prihvatljivim lokacijama i odgovarajućem terminu. Iskreno se nadamo da će u narednom periodu ovo biti izborna praksa za dobro svih nas.

