Slaviša Šućur

O stavu SDP-a ne odlučuje Nikšić već Glavni odbor

Dogovor oko kandidata za potpredsjednika bh. entiteta FBiH niti je postignut niti je blizu. Ništa se neće niti može desiti prije sjednice Glavnog odbora Socijaldemokratske partije (SDP) 31. januara koji jedini može promijeniti dosadašnji partijski stav da ne učestvujemo u vlasti i ne dajemo svoje kandidate za izvršnu i zakonodavnu vlast, istakao je u razgovoru za Anadoliju Slaviša Šućur, predsjedavajući Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta bh. entiteta FBiH i potpredsjednik SDP-a BiH.

Slika

"Nema nikakvih pregovora. Bilo je razgovora da se sjedne i vidi šta se može uraditi kako bi se aktuelna situacija prevazišla i šta se očekuje od SDP-a. Volja delegata iz SDP-a postoji i nikada nismo niti ćemo biti faktor opstrukcije. No, ništa se ne može napraviti dok svoju konačnu riječ o tome ne bude dao Glavni odbor SDP-a. To ne zavisi ni od Nermina Nikšića ni od Slaviše Šućura", istakao je  predsjedavajući Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta bh. entiteta FBiH i potpredsjednik SDP-a BiH.

Šućur je naglasio kako se naredne sedmice za kada je najavljena mogućnost nastavka konstituirajuće sjednice Doma naroda Parlamenta FBiH iz drugog pokušaja, nakon što je propao onaj planiran za 22. januar "neće ništa desiti niti može".

Predsjedavajući Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta bh. entiteta FBiH i potpredsjednik SDP-a BiH istakao je da ta partija "niti je obavezna niti od nje ovisi uspostava vlasti, jer je većinu moguće formirati u Klubu srpskog naroda od preostalih sedam delegata (SDP ima šest)".

SNSD-ova uslovljavanja

"Izgleda da su odustali od drugih pokušaja. SDP nije niti može biti odgovoran zbog toga što ne žele da dijele vlast i što SNSD-u neće da daju mjesta u budućoj federalnoj Vladi koje oni uslovljavaju podrškom njihova tri delegata u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH kandidatu za potpredsjednika FBiH. Stranke koje žele da formiraju vlast mogu po kantonima izvršiti i preraspodjelu u korist izbora predstavnika srpskog naroda kako bi dobili mjesta poslanika i tako bili izabrani u federalni Dom naroda ako žele da riješe to pitanje. Dakle, SDP nije niti može biti kočnica", naglasio je Šućur.

Naime, Klub srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH ostao je nepopunjen nakon izbora delegata jer je od 17 koliko on broji ostalo upražnjena četiri mandata.

Predsjedavajući Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta bh. entiteta FBiH i potpredsjednik SDP-a BiH ističe kako su iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH predložili SDP-u da da ime svog kandidata za potpredsjednika FBiH iz srpskog naroda.

"Kada bi smo i imenovali čovjeka nema govora da ne bi ispoštovali ono što je izborna volja jer SDP se nikada ne bi ponašao drugačije odnosno onako kako su se neki drugi ponašali do sada. O tome će odlučiti Glavni odbor da li ćemo to uraditi. Postavljati bilo kakve uslove SDP-u i tražiti od njegovih delegata da bezrezervno podrže nekoga i nešto nije logično. Ako imaju bilo kakvo drugo rješenje neka ga primjene", zaključio je Šućur.

Naime, u ime hrvatskog naroda za predsjednika FBIH predložen je Marinko Čavara iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, a iz bošnjačkog naroda za potpredsjednicu FBIH predložena je Melika Mahmutbegović iz Stranke demokratske akcije (SDA). No, bez kandidata i izbora i potpredsjednika FBiH i iz srpskog naroda nije moguće kompletirati izvršnu vlast u FBiH čiji čelnici  treba da postignu saglasnost i predlože mandatara za sastav buduće entitetske vlade.

Konstituirajuća sjednica Doma naroda održana je 15. januara, ali na njoj nije bilo dogovora o izboru predsjednika i potpredsjednika FBiH, kao ni izbora potpredsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta FBiH iz srpskog naroda.

Finansijski kolaps

Za predsjedavajuću Doma naroda Parlamenta FBiH je imenovana Lidija Bradara (HDZBiH) iz hrvatskog naroda, a za potpredsjedavajućeg Jasenko Tufekčić (SDA) iz bošnjačkog naroda. Mjesto potpredsjedavajućeg iz srpskog naroda ostalo je upražnjeno jer nije bilo prijedloga kandidata za tu funkciju.

Istovremeno ukoliko FBiH do kraja januara ne usvoji odluku o privremenom finansiranju nastupit će finansijski kolaps jer se iz trezora neće moći vršiti bilo kakve transakcije koje se odnose na plaćanja iz 2015. godine čime bi u pitanje bile dovedene sve isplate od plaća do materijalnih troškova.

Isto se odnosi i na Grad Mostar kojem od usvajanja izmjena i dopunama Zakona o budžetima u Federaciji Bosne i Hercegovine ovisi usvajanje odluke o privremenom finansiranju i budžeta za 2015. godinu, a time i funkcionisanje gradskih institucija ovog najvećeg grada u Hercegovini.

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.