Pompezno najavljivani korona zakon je propao. Projekt je to Vlade Federacije BiH, prije svega premijera Fadila Novalić, koji je trebao spasiti ekonomiju, zadržati broj zaposlenih, povećati javnu potrošnju…
Novalić je prije nekoliko mjeseci taj zakon najavljivao kao epski, koji će spasiti sve i koji još nije viđen u Evropi. Ni zastupnici u Parlamentu FBiH nisu iznenađeni propašću Korona-zakona.
Irfan Čengić (SDP) podsjetio je da su zastupnici stranaka koje čine vlast prilikom usvajanja korona zakona govorili “”bolje loš nego nikakav zakon”.
“Vrijeme ih je demantiralo.”
“Tada smo imali desetine amandmana SDP-a, a ukupno je bilo preko 100 amandmana na zakon od 14 članova, što je bio pokazatelj koliko je to loš zakon. Međutim kada je već usvojen takav loš zakon, problem je što se on neimplementira adekvatno, te isplate poticaja kasne.
Ranije sam upozoravao da Vlada FBiH isplaćuje poticaje firmama sa sjedistem u FBiH ili stranim firmama koje imaju predstavništvo u FBiH, ali ne želi pomoći radnicima čije je sjedište firme u RS-u. Država BiH je jedinstven ekonomski prostor ali tako to Vlada FBiH ne gleda, sa druge strane RS poštuje firme čije je sjediste u FBiH i isplaćuje subvencije”, navodi Čengić.
Postoje i čitave grane koje zakon nije tretirao, kako to komentirate?
“Turizam u FBiH je na koljenima, a on uopšte nije tretiran Korona-zakonom. Još gora situacija je sa kantonalnim Korona zakonima, koji predviđaju pomoć za kladionice ali ne i za hotele i zanatlije. Vlada FBiH je obećavala i drugi paket mjera, ali zapravo je otišla na godišnji odmor. SDP je predložio “korona 2″ zakona ali on još nije razmatran.
Vrhunac licemjera je odnos vlasti u FBiH kada je riječ o stanju nesreće. Naime za privrednike i radnike je ukinuto stanje nesreće, a za parlamentarce važi stanje nesreće kako bi mogli ostvarivati privilegije”, zaključio je Čengić.