Samir Avidć, potpredsjedavjući Općinskog vijeća Ilidža, navodi kako je ova općina jedna od prvih jedinica lokalne samouprave koja je prihvatila poziv Ambasade UK u BiH za saradnju na izgradnji standarda integriteta i transparentnosti u postupcima zapošljavanja, dodjele novčanih sredstava pojedincima, neprofitnim organizacijama i privredi putem javnog poziva, javnih nabavki, izdavanja dozvola i saglasnosti te inspekcijskih poslova u kojima postupa opštinska uprava, što je sa zadovoljstvom na prošlosedmičnoj zajedničkoj konferenciji istaknuo ambasador Velike Britanije Matthew Field.
“Na prethodnoj sjednici OV Ilidža odbili smo usvojiti izvještaj o radu i finansijskom poslovanju boračkih udruženja te usvojili izmjene odluke o načinu finansiranja boračkih udruženja.
Izvještaj nismo usvojili (i to je prvi put u istoriji Ilidže) jer su određena udruženja politički zloupotrebljivana, a najplastičniji primjer zloupotrebe finansijskih sredstava jeste isplata sa računa jednog boračkog udruženja (čiji naziv neću napisati iz poštovanja prema časnoj ulozi u odbrani BiH) na račun jednog vijećnika iz SDA u svrhu “organizovanja podjele hedija/čokoladica u ilidžanskim džamijama”. Sličnih primjera ima još.
Odluka o načinu finansiranja boračkih udruženja, čije smo izmjene usvojili, jasno uređuje ovu oblast i finansijska sredstva će u budućnosti moći povlačiti samo ona udruženja koja imaju validne skupštinske odluke, koja su uredno opravdala sredstva koja su povukla u prosloj godini i koja su sposobna dokazati da doprinose ostvarenju misije zbog koje su formirana. Cijeli proces, od objave javnog poziva, preko komisione procjene pristiglih projekata i rezultata, pa do ocjene izvještaja – mora i biće potpuno transparentan.
Da pojednostavim, budući da zlonamjernici šire priče o nama kao o nekome ko ne poštuje borce (iako ih u stvari ne poštuju oni koji ih godinama zloupotrebljavaju), naša namjera je da uvedemo red u sve oblasti pa tako i u oblast boračkih prava a red je da onim udruženjima koja to zaslužuju bude bolje, a da se ona udruženja čiji (ne)rad ne zaslužuje poštovanje “kao kukolj odvoje od žita”, navodi Avdić.