Na sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH delegati će, između ostalog, razmatrati Informaciju o epidemiološkoj situaciji u vezi sa koronavirusom u FBiH, prijedlog Zakona o izmjenama Zakona o izvršavanju budžeta FBiH za 2021. godinu po hitnom postupku dok će po skraćenom postupku biti razmatran prijedlog zakona o izmjenama Zakona o visini stope zatezne kamate na javne prihode.
U parlamentarnu proceduru je po hitnom postupku upućen Prijedlog zakona o finansijskoj konsolidaciji javnih zdravstvenih ustanova u FBiH.
Trenutno na sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH delegati postavljaju delegatska pitanja i predlažu inicijative.
Delegatkinja Ljubinka Atanasijević (SDP) postavila je pitanje federalnom premijeru Fadilu Novaliću na osnovu kojeg zakona ili drugog akta je podijeljeno 60 miliona KM koja su bila predviđena za pomoć zdravstvenim ustanovama u FBiH u borbi protiv koronavirusa te kako se desilo da pojedini klinički centri koji su dobili novac iskoriste ga na saniranje dugovanja i izmirivanje obaveza.
– Tako smo došli u situaciju da su novac dobili gubitaši, ali ne i one ustanove koje su bile na prvoj liniji odbrane u borbi protiv koronavirusa poput bolnice za plućne bolnice u Travniku, upitala je Atanasijević.
Delegat SDP-a Aner Žuljević uputio je pitanje Vladi FBiH da li postoji ikakva mogućnost da se s njihove strane pokrene inicijativa kako bi penzioneri dobili jednokratnu pomoć jer 90 posto ljudi prima minimalnu penziju oko 400 KM. On se osvrnuo na činjenicu da su penzioneri u regionu već dobili jednokratnu pomoć.
– Kad već uzimamo kredite za određenu stabilizaciju, da ne zaboravimo kategoriju stanovništva koja je napravila ono što danas najviše koristimo, kaže Žuljević.





Portal sdp.ba je prilagođen svim uređajima.