Ministarstvo odbrane BiH i Oružane snage BiH (OSBiH) su u 2013. godini ostvarili napredak u gotovo svim oblastima funkcioniranja, ocijenio je ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić u razgovoru za Agenciju Fena, upriličenom u povodu rezimiranja rezultata rada u protekloj godini.
Najznačajnijim rezultatima OSBiH u 2013. godini smatra povećanje stepena interoperabilnosti putem usvajanja NATO-standarda i normi, održavanje kontinuiteta učešća OSBiH u mirovnim misijama UN-a u DR Kongo i proširenje angažovanja u operacijama podrške miru kroz dodatno povećanje kontingenta OSBiH u misiji ISAF u Afganistanu, te očuvanje stepena operativne sposobnosti OSBiH kroz realiziranje plana individualne i kolektivne obuke komandi i jedinica.
– Posebno bih istakao pružanje pomoći civilnim strukturama u gašenju požara tokom ljetnih mjeseci širom BiH, kao i našu pomoć u gašenju požara, sanaciji stanja i evakuaciji bolesnika u Kantonalnoj bolnici "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću – navodi Osmić.
Istovremeno, izdvaja uspješan nastavak operacija humanitarnog deminiranja teritorije BiH i realiziranje plana protuminskih akcija, te ispunjavanje međunarodnih obaveza BiH realiziranjem planova bilateralne i multilateralne saradnje u okviru NATO-programa "Partnerstvo za mir".
Ministar Osmić podsjeća da je uspješno realizirana Međunarodna vježba LOGEX 13, na kojoj je učestvovalo 200 pripadnika oružanih snaga iz 18 zemalja-članica NATO-a i Partnerstva za mir.
Dodao je da je u 2013. godini započeto sistemsko rješavanje problema viška naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava (MES), putem projekata EXPLODE (Explosive Ordnance Destruction), SECUP BiH (Projekt za unapređenje sigurnosti na lokacijama za skladištenje municije i naoružanja u BiH), te formiran Strateški komitet za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva, čija je svrha što efikasnije, brže i transparentnije rješavanje viškova naoružanja, municije i MES-a koji su pod kontrolom OSBiH.
Kada se radi o prioritetima za narednu godinu, ministar odbrane BiH očekuje da BiH bude primljena u MAP (Membership Action Plan), kao i rješavanje pitanja knjiženja nepokretne perspektivne vojne imovine.
– Nakon toga sve svoje kapacitete ćemo podrediti ubrzanom ulasku u NATO. To prije svega znači stvaranje tehničkih pretpostavki za otpočinjanje Godišnjeg nacionalnog programa (ANP) i primjenu MAP-a, nakon što se ispune politički preduslovi – precizira Osmić.
Navodi da predstoji otpočinjanje novog ciklusa saradnje s NATO-om u okviru programa IPAP i PARP, kao i provođenje procjene realizacije partnerskih ciljeva usaglašenih s NATO-om, te nastavak saradnje s NATO-om realizacijom ostalih programa saradnje.
Ministar odbrane BiH naglašava da je za 2014. godinu planiran i završetak izrade dokumenata “Pregled odbrane BiH” i “Dugoročni plan modernizacije OSBiH” za period 2011.- 2020., kao i analiza stanja i izrada dokumenata iz oblasti veličine, strukture i lokacija OSBiH.
Među prioritetima je i rješavanje viškova naoružanja, MES-a, kao i neperspektivne lokacije koje izuzetno opterećuju funkcioniranje OSBiH.
– Veliki dio obaveza i prioriteta u 2014. godini obuhvata segment civilno-vojne saradnje, učešće u operacijama podrške miru, ispunjavanje međunarodnih obaveza, jačanje kapaciteta obuke i operativnih sposobnosti, kao i projekti i aktivnosti na deminiranju, učešće u regionalnim inicijativama i bilateralna saradnja – podsjeća Osmić.
Mišljenja je da budžet i finansijski okvir te dodatna umanjenja tekućih i kapitalnih izdataka u narednoj godini nameću velike izazove za segment odbrane koji je visoko orijentiran na obuku i opremanje (počevši od intendantske opreme, do vojnih sredstava, opreme i infrastrukture).
– I naredna godina će biti orijentisana uglavnom na tekuće funkcioniranje, uz nastavak finansiranja preuzetog obima međunarodnih obaveza.
Već su u toku aktivnosti na izradi akcijskih planova i elaborata kojim bi se omogućile uštede na troškovima za smještaj upotrebom mogućih kapaciteta koje imamo u okviru OSBiH – ističe Osmić.
U vezi s tim, navodi da će se uštede nastojati ostvariti upotrebom vlastitih kapaciteta za održavanje objekata, te mašinskih, elektro i drugih postrojenja, koja su u prethodnom periodu bila pokrivana troškovima na komercijalnoj osnovi.
– Oružane snage BiH su već pokazale sposobnost da pružaju podršku civilnim strukturama vlasti u kriznim i vanrednim situacijama, operacijama NATO-a, uključujući učešće u Misiji ISAF u Afganistanu i misijama podrške miru pod okriljem UN-a, što ćemo činiti i u narednoj godini – poručio je ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić u razgovoru za Fenu.