Eldin Bajramović kandidat je za načelnika općine Vogošća delegiran ispred Socijaldemokratske partije (SDP-a) i za BNN.BA govori o svojoj kandidaturi.
BNN.BA: Kandidat ste za načelnika općine Vogošća delegiran ispred SDP-a. Šta je to što Vas je ponukalo da prihvatite kandidaturu za načelnika?
Bajramović: Postoje zemlje gdje se živi bolje, gdje je znanje, kreativnost, sposobnost, ključ uspijeha. Međutim, ovo je moja zemlja i moji ljudi. Ovo je mjesto gdje želim živjeti bolje, gdje su ljudi zaslužili da žive bolje i želim dati svoj doprinos.
BNN.BA: Kako biste ocijenili rad aktuelnog načelnika općine Vogošća, Edina Smajića (SDA) u njegovom sveukupnom trajanju mandata?
Bajramović: U ovoj kampanji sam odlučio da se ne bavim svojim “protivnikom”. Uradio je šta je uradio. To nažalost nije dovoljno. Naša Vogošća, zajedno sa svima nama zaslužuje bolje. Mi imamo resurse da budemo jedna od najprosperitetnijih općina u Bosni i Hercegovini. Čvrsto sam ubijeđen da to možemo biti kada zasučemo rukave i počnemo ozbiljno raditi, i kada pametno i racionalno iskoristimo naše resurse.
BNN.BA: U općini za koju ste se kandidovali već dugi niz godina SDA stranka ima većinu, čime dominantno ima uticaja pri kreiranju politika. Kakvo je Vaše mišljenje, da li su lokalne vlasti „pametno“ raspolagale sredstvima sve ovo vrijeme? Kakve su Vaše procjene?
Bajramović: Ne treba biti stručnjak pa procjenjivati stanje. Odgovor se nalazi u našim životima, u kvaliteti našeg života. Ako nam ujutro manje vremena treba da dođemo do Zenice nego do Sarajeva, onda je sve jasno. Mislim da nacionalne stranke djeluju na isti način u bilo kojem dijelu naše domovine. Oni jednostavno nemaju temeljnu ideju i viziju kako naše društvo treba da izgleda. Onda od njih ne možemo očekivati da mogu graditi bolje i prosperitetnije društvo.
BNN.BA: Na prošlim lokalnim izborima građani su dali ubjedljivu podršku sadašnjem načelniku koji je i ovoga puta kandidat SDA na lokalnim izborima 2016.. Šta mislite da li će i ovoga puta biti tako?
Bajramović: Ovog puta će biti drugačije. Ovog puta ćemo pobjediti. U ovu izbornu utrku ulazimo odlučni i spremni. Spremni da Vogošću učinimo mjestom lijepog življenja.
BNN.BA: Šta je to što ćete ponuditi građanima, biračima? Šta nam obećavate da ćete uraditi, ako dobijete mandat?
Bajramović: Ono što i nudimo i obećavamo je rad. I to svih subjekata naše lokalne zajednice. Moramo početi ozbiljno i ispravno raditi, okrenuti se sami sebi, ne čekati da se određene stvari dese na nekim drugim nivoima. Možemo slobodno obećati da ćemo u razvoj naše zajednice upregnuti sve segmente društva i maksimalno iskoristi naš ljudski potencijal, naše znanje, pamet i kreativnost.
BNN.BA: Kako će izgledati Vaša politička kampanja? Imate li već razrađene korake kako i na koji način doći do birača/glasova?
Bajramović: Naravno da smo korake već razradili i počeli raditi na realizaciji. Ono šta je najbitnije u svakoj političkoj kampanji jeste, a prije zvanične predizborne kampanje, razgovarati sa svojim sugrađanima i sugrađankama. Treba ljude znati saslušati i ponuditi im najbolja riješenja za ono što ih „boli“. Problema ima i to je definitivno. Ali treba pričati o riješavanju tih problema, a to možete jedino ako ste spremni saslušati građane i pomoći im u rješavanju poteškoća sa kojima se susreću.
BNN.BA: Koji su to ključni problemi sa kojima se susreće općina za koju ste se kandidovali i šta ćete poduzeti da se ti problemi riješe?
Bajramović: Smatram da se problemi ne mogu klasifikovati kao ključni i oni manje ključni. Jer svaki neriješeni problem boli našeg sugrađanina. A nažalost previše ih je u našem društvu. Gomilaju se, ili se samo pokušavaju riješiti. Moramo krenuti od ispunjavanja osnovnih potreba svakog našeg pojedinca. Moramo misliti na one najugroženije. Kao vlast ćemo biti onoliko dobri i uspješni koliko to bude i naš najslabiji pojedinac. Zato smo kreirali plan za bolju Vogošću. Naš plan „Bolja Vogošća“ je plan shvatanja naše sredine kao sredine koja ima velike resurse za napredak. Plan našeg napretka će uključiti naše snage, pamet, iskustvo i znanje u kreiranju puta ka boljoj Vogošći. Plan će se ostvarivati na svim poljima društvenog života i uključiti ćemo sve segmente društva koji žele napredak.
Želim da istaknem na kraju da je konačno došlo vrijeme da se socijal-demokratija počne primjenjivati u potpunosti. Uvijek kažem da je to jedina opcija koja zna šta je radnik, koja ne poznaje robovlasništvo, te da ne dozvoljava podjelu ljudi na klase. Najveći problem je u vladajućoj eliti, kako oni vole sebe da nazovu. Međutim, oni nisu nikakva elita, već su izabrani od strane građana, pa su time u obavezi da provode volju naroda, a ne samovolju kako je to slučaj posljednih godina.
(bnn.ba)

