Kao najveći i najaktivniji politički podmladak u Bosni i Hercegovini koji ukuplja mlade iz cijele Bosne i Hercegovine baštineći ideju multikulturalizma i antifašizma, Forum mladih SDP BiH Sarajevo, osjećamo se dužnim oglasiti povodom zabrinjavajućih scena i dešavanja koja su se desila u Skupštini Kantona Sarajevo zbog inicijative da se Osnovna škola „Dobroševići“ preimenuje po Mustafi Busuladžiću.
Bosna i Hercegovina, ali i Europa, pa i svijet, iznova se suočavaju sa porastom krajnje desnih političkih ideja, koje prijete miru i sigurnosti cijelog čovječanstva.
Bosna i Hercegovina, te ovaj region, nažalost, uvijek su na svojoj koži osjećali promjene globalnih ideologija i svjetskih sila.
Naše posljedice dijelom su bile posljedica svjetske međuzavisnosti, a većinom domaćim izdajnicima, koji su radi vlastitih i sebičnih interesa bili protagonisti ove ili one strane u vremenima globalnih tranzicija.
Zabluda je da je Mustafa Busuladžić, urednik lista „Osvita“ u BiH za vrijeme drugog svjetskog rata, u kojem širi mržnju i poziva muslimane da se priključe u razne fašističke jedinice, zapravo bio žrtva komunističkog režima.
Stoga, smatramo da se mladi u Bosni i Hercegovini trebaju okrenuti budućnosti, te ne biti žrtve dnevnopolitičkih manipulacija, koje svoju retrogradnu igru crpe iz raskopanih grobova najkrvavije prošlosti ovih prostora.
Mladi svoje uzore trebaju da pronalaze u ljudima koji su se borili za ideje mira, slobode, jednakosti i solidarnosti.
Forum mladih SDP BiH Sarajevo upozorava na opasnosti afirmacije i rehabilitacije neofašizma kroz nazivanja obrazovnih ustanova po ličnostima koji su protagonisti takvih političkih sistema i režima, koji su odgovorni za masovne zločine nad više miliona civila 40-tih godina prošlog stoljeća. Duhovi tih režima žive i dalje, te sve više i više počinju da postaju temelj današnjim politikama.
Također, smatramo zabrinjavajućim činjenicu da takav trend postaje prisutan kod svih strana. Već odavno, jedna se osnovna škola u Goraždu zove po pripadniku SS Handžar divizije. Takve političke prakse kod jednog naroda, razumljivo, stvorit će sličnu reakciju kod onih drugih. Međutim, sve su to iste politike, bez obzira na ime i prezime. Bilo da se studentski centar zove po Radovanu Karadžiću, ili osnovna škola po Mustafi Busuladžiću.
Bosna i Hercegovina nastala je na temeljima antifašizma, te je antifašizmom obojen dan kada je ona ponovno povratila svoju državotvornost. Stoga, borba protiv fašizma nameće se i kao borba za Bosnu i Hercegovinu i njenu državotvornost. A ona je moguća samo onda kada ona ne bude ničija, već prije svega kao Bosna i Hercegovina svih njenih naroda. Kao država za sve nas.