Povodom dolaska u BiH 27. i 28. marta četiri uticajna ministra, ministrica vanjskih i europskih poslova i prve potpredsjednice Vlade Hrvatske Vesne Pusić, ministra vanjskih poslova Mađarske János Martonyi-ja, ministra vanjskih poslova Austrije Sebastiana Kurza i ministra vanjskih poslova Velike Britanije Williama Hague Sarajevu Zlatko Lagumdžija, ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik Socijaldemokratske partije BiH izrekao je svoja očekivanja.
Kazao je da je za njega veliko ohrabrenje što ministri vanjskih poslova Mađarske i Austrije dolaze zajedno, a koji predstavljaju „naše velike advokate“, dok je ministar vanjskih poslova Velike Britanije „jedan od najozbiljnijih promotora BiH na našem euroatlantskom putu kako u NATO-u tako i u Evropskoj uniji“.
– Posebno mi je drago da oni dolaze nakon posljednjeg sastanka ministara vanjskih poslova Evropske unije i poslije boravka visoke predstavnice EU za vanjsku politiku i sigurnost Cathrine Ashton u Sarajevu. Sa njima sam, kao i drugim ljudima već razgovarao o pripremi onoga što očekujemo u aprilu, a to je da Ministarsko vijeće Evropske unije na aprilskom zasjedanju izađe sa jednim svojim viđenjem novog pristupa BiH – kazao je Lagumdžija.
Također, ono što ga ohrabruje jeste što „vidi jednu veliku spremnost da BiH na neki način dobije šansu za neki novi početak i to na dva paralelna puta“.
– Jedan put su ustavne reforme i ono što se zove „Sejdić-Finci“, a drugi put je ono što je neophodnost u ovom trenutku i za šta Evropska unija ima kapacitet, a to je prije svega pomoć u ekonomskim reformama, konkurentnosti , socijalnim pitanjima i vladavini prava. Prije svega, ako možemo da Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju što prije dobijemo kao verificiran dokument i da na određen način dobijemo neku vrstu mekanog kandidatskog statusa odnosno mekanih pregovora – istakao je Lagumdžija.
Najvažnije je, kako naglašava, da „iskoristimo takve ljude koji dođu u Sarajevo da odu kao advokati novog pristupa za BiH i Evropske unije i da na aprilskom sastanku ministara vanjskih poslova usvoje vrlo jasne i konkretne pravce dalje pomoći i asistenciji BiH“.
– Prijedlog koji sam pripremio i distribuirao Cathrine Ashton i drugim ministrima vanjskih poslova me poprilično ohrabruje zato što i prijedlozi koji stižu od Vesne Pusić i od ministra vanjskih poslova Slovenije Karla Erjaveca i onim što predstavlja moj prijedlog ima dosta sličnosti – sličan je pristup, čak ima dosta i sličnih detalja – rekao je Lagumdžija.
Podcrtao je da „ne očekuje da u ovom trenutku razgovara o ustavnim promjenama, o presudi „Sejdić-Finci“, već očekuje da se „do kraja godine, možda, napravi u okviru Vijeća za implementaciju mira i naših euroatlantskih saveznika jedan okvirni plan“.
– To znači koje su procedure i koji proces treba otvoriti tokom 2015. godine. Dakle, taj proces okončat u 2015. godini ozbiljnim ustavnim reformama, koji uključuju i presudu „Sejdić-Finci“, ali i uključuju ono što se zove funkcionalnija država BiH, koja može da brže ispunjava evropske uslove – kazao je Lagumdžija.
Po njegovom mišljenju ono što treba odmah početi i što se sada očekuje od Evropske unije je da „nam otvori više svoja vrata u konkretnim projektima što se tiče ekonomske pomoći, malih i srednjih preduzeća, rješavanje socijalnih pitanja koja imamo i prije svega vladavina prava“.
– Najbolji primjer za to je kada je šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU Peter Sorensen rekao da paket antikoruptivnih zakona premijera Federacije BiH Nermina Nikšića u Federalnom parlamentu ima podršku Evropske unije i kada je ovaj svijet izašao na ulicu i rekao praktično to isto drugim riječima, onda su mnogi živnuli koji su bili protiv toga – naveo je Lagumdžija.
Izrazio je očekivanje da se u ovoj godini uradi što je moguće više praktičnih stvari i poručio „umjesto da predizborna kampanja bude o tome ko će bolje pričati, treba da vidimo u predizborna vremena ko je spremniji da nešto konkretno uradi “.