Federalni ministar kulture i sporta Salmir Kaplan i federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić održali su danas u Sarajevu sastanak s predstavnicima sedam institucija kulture od državnog značaja kojima do danas nije riješen pravni status da bi pokušali iznaći privremeno rješenje za njihovo finansiranje.
Sastanku su prisustvovali direktori ili predstavnici sedam institucija kulture – Zemaljskog muzeja BiH, Historijskog muzeja BiH, Biblioteke za slijepe i slabovidne osobe BiH, Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, Kinoteke BiH i Umjetničke galerije BiH, a na spisak je dodana i Akademija nauka i umjetnosti BiH čiji je predstavnik također prisustvovao sastanku.
Cilj sastanka bio je razmotriti mogućnosti privremene finansijske pomoći ovim institucijama da bi bilo spriječeno njihovo eventualno zatvaranje, s obzirom na to da već godinama te institucije nemaju redovno finansiranje.
Direktor Zemaljskog muzeja BiH Adnan Busuladžić istaknuo je za Agenciju Fena da na sastanku nije raspravljano o pravnom statusu ovih institucija jer to predstavlja političko pitanje, već o modalitetima isplate jednokratne pomoći.
On naglašava da je za minimum funkcioniranja svih osam institucija potrebno 4,5 miliona KM, dok Federacija BiH ima planiranih milion i 860 hiljada KM, što je oko 40 posto potrebnih sredstava.
– To nije ni rješavanje kontinuiranog finansiranja ni statusa, već samo razmatranje načina kako ta sredstva na što pravedniji način podijeliti među ovim institucijama – kazao je on.
Busuladžić naglašava da je razgovarano i o drugim nivoima vlasti, te je zaključeno da je grant koji dodjeljuje Ministarstvo civilnih poslova s tri miliona KM smanjen na milion i 300.000 KM.
– Ta tri miliona dijeljena su prije na sedam institucija, a sada se dijeli spomenuti iznos na stotinjak institucija, udruženja građana, KUD-ova i manifestacija. Također, Kanton Sarajevo prošle godine nije isplatio oko 50 posto planiranih sredstava koje je uračunao u deficit te tu ne možemo ništa očekivati u dogledno vrijeme, što se odnosi i na Grad Sarajevo – naglasio je.
Busuladžić podvlači da bi spomenuta sredstva u slučaju Zemaljskog muzeja BiH bila iskorištena za fizičko spašavanje institucije od propadanja – održavanje alarmnog i protivpožarnog sistema, plaćanje struje i druga interventna pitanja.
Također je naveo da je Zemaljski muzej BiH u toku sudskog procesa s vrlo neizvjesnim rezultatom, na osnovu tužbe podnesene protiv države BiH koju prezentira Vijeće ministara BiH. On se nada da će do polovine ove godine biti donesena prvostepena presuda, od čega će zavisiti dalji tok tog procesa.
Direktor Biblioteke za slijepe i slabovidne osobe BiH Sakib Pleh istaknuo je za Fenu da je najviše vremena na sastanku posvećeno razmatranju načina raspodjele planiranih sredstava, koja se odnose na tekuće transfere nevladinim organizacijama i institucijama od značaja za BiH.
– Nas osam smo imali različite želje kako i na koji način doći do raspodjele sredstava, dok su ministri ostali u "neobranom grožđu" kako to raspodijeliti, jer su i sami vidjeli da je puno korisnika, a malo sredstava. Svi ćemo dobiti ponešto, a vjerovatno neće nikome biti dovoljno – smatra on.
Pleh problem također vidi u činjenici da ta sredstva neće biti tako brzo operativna, jer po Zakonu o izvršavanju budžeta Vlada FBiH mora donijeti odgovarajuću odluku o programu utroška tih sredstava, nakon čega će donijeti i pojedinačne odluke o njihovoj raspodjeli u skladu s utvrđenim kriterijima.
– Ne vidim da je ovo nešto ohrabrujuće, jer ta sredstva neće biti uskoro raspoloživa, što nam govori da bi ova godina za nas mogla biti izuzetno teška. Također, došlo se do saznanja da se ne može govoriti o rješavanju pravnog statusa ovih institucija, jer nijedno ministarstvo za to nije nadležno, dok Ministarstvo civilnih poslova BiH nije dalo odobrenje za prenošenje privremenih osnivačkih prava na Federaciju BiH – naglasio je on.