Miro Lazović, učesnik dejtonskog mirovnog procesa, bivši predsjednik Skupštine BiH i član Predsjedništva SDP-a, gostujući na N1 televizijji govorio je o mogućnsoti održavanja međunarodne konferencije na kojoj bi se govorilo o izmjeni Ustava Bosne i Hercegovine, odnosno o Dejtonskom sporazumu.
Kako je kazao na početku gostovanja, činjenica je da već 22 godine živimo ovaj sadašnji Ustav koji je donesen u Dejtonu.
“Činjenica je da smo iz Dejtona dobili BiH kao nedovršenu građevinu i sa faličnim Ustavom koji svakog Bosanca i Hercegovca drži u diskriminacionom odnosu, ovakav Ustav BiH ne može donijeti dobro, stalno državu drži u grču. Sadašnji Ustav se mora mijenjati. Očekivao sam da će domaće političke snage skinuti sami okove. Ali, političari uživaju u tome, a građane i narode drže kao taoce”, kazao je Lazović.
On je poručio da će se domaći politički faktori morati suočiti sa izmjenom Ustava jer sa ovakvim ustavom ne može se ući u evropske integracije.
“1995. godine, u finišu tih razgovora, bile su opravdane primjedbe Richardu Holbrookeu. On je sam rekao da ćemo morati 15 godina živjeti sa ovim Ustavom, a onda će doći promjena”, kazao je Lazović.
On je dodao da se građanska država ne može napraviti preko noći.
“Mora se voditi jedna politika koja će istovremeno uvažavati građanski princip i religijske elemente koji su ovdje prisutni”.
Mislite li da je to realno, da će se u BiH dogoditi? Koje je rješenje za sve?
“Teško će se naći rješenje koje će prihvatiti sve strane. Ono mora biti na principima EU. Međunarodna zajednica će morati biti aktivnija. To rješenje će morati sadržavati elemete kompromisa, ali ne za diskriminaciju bh. građana. Politički akteri moraju pronaći rješenje, ali nisam siguran da će oni to moći. Oni žele zadržati tu moć. Očekujem da će se u tom finišu moratu uključiti EU da nametne one principe koji važe u Evropi”, kazao je on.
Naveo je da će se morati organizovati jedna međunarodna konferencija sa domaćim akterima.
“Vjerujem više u snagu inicijative i volju koju povremeno ispoljava Paddy Ashdown. I dalje pokazuje interes za BiH, apelira na stabilnost i vjerujem da njegova inicijativa može dovesti i engleske ključne političke aktere za stol. Ne samo Engleska, Njemačka, Francuska, Amerika… Američka administracija se mora uključiti ukoliko se ovdje žele promjene”, kazao je Lazović za N1.