Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija sastao se danas u Sarajevu s ministrom gospodarstva Republike Hrvatske Ivanom Vrdoljakom.
Lagumdžija je informirao Vrdoljaka o trenutnom stanju u državi kad su u pitanju poplave i posljedice poplava, a što je i bio povod posjete i sastanka.
– Ministra Vrdoljaka sam informirao o trenutnoj situaciji u zemlji i o okvirnim razmjerima štete – kazao je Lagumdžija na konferenciji za medije održanoj poslije sastanka te dodao da je iznio okvirne razmjere štete jer trenutno bosanskohercegovačke vlasti rade, zajedno sa Svjetskom bankom, Evropskom unijom i UNDP, na utvrđivanju metodologije koja bi trebala, u narede tri sedmice, da rezultira prvom oficijelnom procjenom šteta.
Dodao je da će procjenom šteta biti određeni prioriteti i bazne ljudske potrebe.
– Ono što je prioritet jest da vidimo kako da prije zime svi ljudi ove zemlje imaju krov nad glavom i drugo kako da se postojeća radna mjesta koja su uništena očuvaju i da se proces obnove iskoristi za kreiranje novih radnih mjesta – naglasio je Lagumdžija.
Dodao je da je trenutna procjena da je samo na magistralnom transportu, uz jedan mali dio regionalnih koridora, šteta negdje oko 100 miliona eura, a da na lokalnim komunikacijama šteta još nije ni sagledavana.
Podsjetio je da je obišao jedan broj sredina te razgovarao s načelnicima i ljudima koji vode proces procjene u lokalnim sredinama radi informiranja o metodologiji po kojoj bi trebali pripremati svoje izvještaje da bi procjena EU, Svjetske banke i UNDP-a bila što kvalitetnija.
Kad je u pitanju pomoć Hrvatske, Lagumdžija je precizirao da se u ovoj fazi očekuje nekoliko vrsta pomoći.
– Da Hrvatska bude neka vrsta našeg lobiste u EU kada su u pitanju aktivnost EU u obnovi i rekonstrukciji, da nam pomognu sa svojim znanjem koje imaju kada je u pitanju pristup evropskim fondovima i da nam pomognu, na određeni način, da idemo zajedno, da nastupamo kao dvije zemlje prema donatorima i prema drugim međunarodnim institucijama kao što je EU, i da nam budu od pomoći u organiziranju donatorske konferencije – naveo je Lagumdžija.
Kada su u pitanju situacije gdje je ljudima osim kuće klizište odnijelo i zemljište Lagumdžija je kazao da je potrebna odgovarajuća zakonska regulativa i da je potrebno raditi na promjeni zakona koji bi omogućili da lokalne zajednice daju besplatno raspoložive parcele ljudima koji su ostali i bez kuće i parcele.
– Kada mi obezbijedimo parcelu, dozvolu, priključke onda donatorima možemo reći da smo mi to obezbijedili i da nam pomognu u drugoj fazi – rekao je.
Tokom sastanka Lagumdžija i Vrdoljak razgovarali su i o ”modelu obnove”, odnosno hrvatskoj praksi kreiranja zakona u datoj situaciji koji je tretiran samo za konkretan, određeni slučaj.
Pored novonastale situacije bilo je govora i o privrednim temama, a vezano za saradnju na svjetskim tržištima gdje djeluje bh. i hrvatske firme i o pitanju saradnje na projektu Jadransko-jonski plinovod.
Vrdoljak je istaknuo da povod za dolazak nije pozitivan, ali da je ono što se u proteklih nekoliko dana desilo intenziviralo saradnju BiH i Hrvatske.
– Pola vlade nam danas komunicira što telefonima, što posjetama, želimo da vidimo kako raditi zajedno, kako nastaviti život na što je moguće brži način vratiti normalizaciju života na pogođenim područjima – kazao je Vrdoljak.
Dodao je da je imao želju doći u Sarajevo i ponuditi pomoć u vidu hrvatskih robnih zaliha.
– Kolegama u BiH smo spremni da pomognemo i u ovoj fazi dezinfekcije, dezinsekcije i sličnih stvari, ali i kasnije – rekao je Vrdoljak te dodao da je bitno pokazati saradnju dviju država.