Bosna i Hercegovina spada u trusna područja sa visokim rizikom pojave razornih zemljotresa. Prema podacima iz Procjene ugroženosti Bosne i Hercegovine od prirodnih ili drugih nesreća, koju je Ministarstvo sigurnosti BiH u suradnji s nadležnim institucijama i organima u Bosni i Hercegovini izradilo 2011. godine, najveći dio teritorije naše zemlje nalazi se u zoni 7., 8. i 9-og stupnja Merkalijeve skale.
To su zemljotresi koji izazivaju velike štetne posljedice na ljude, imovinu, okoliš i infrastrukturu. Prema preporuci stručnjaka koji su radili na izradi ovog dokumenta, neophodno je raditi na kadrovskom i tehničkom jačanju nadležnih institucija u BiH, njihovoj boljoj koordinaciji i razmjeni podataka u ovoj oblasti.
Ovo je istaknuto na današnjoj konferenciji Platforme za smanjenje rizika od katastrofa Bosne i Hercegovine na temu „Zemljotresi“, koju je organiziralo Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine, uz saradnju i podršku UNDP-a u Bosni i Hercegovini.
Konferenciji koju su otvorili predstavnik Ureda predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Pavo Šljivić i zamjenik ministra sigurnosti Mladen Ćavar prisustvovali su predstavnici institucija i organa iz Bosne i Hercegovine u oblasti hidrometeorologije, seizmologije, građevinarstva, naučnog istraživanja, medicine, eksperti, predstavnici međunarodnih institucija te entitetskih uprava za civilnu zaštitu i Odjeljenja za javnu sigurnost Brčko Distrikta.
Na konferenciji je kroz stručne rasprave razgovarano o zemljotresima kao prirodnoj pojavi, procjeni seizmičkog rizika u Bosni i Hercegovini, projektovanju i građenju seizmički otpornih konstrukcija, te zaštiti i spašavanju od zemljotresa.
BiH je uspostavila Platformu za smanjenje rizika od katastrofa u vidu stalnog foruma za razmjenu mišljenja, u cilju iznalaženja najboljih rješenja za smanjenje rizika od katastrofa.
“Cilj je izgraditi državnu platformu za smanjenje rizika od katastrofa, sa jasno utvrđenim i raspodijeljenim odgovornostima, zadacima i obvezama svih sudionika. Kako bi postigli ovaj cilj, potrebno je unaprijediti postojeću zakonsku legislativu u institucijama i organima u Bosni i Hercegovini, nadležnim u domenu zaštite i spašavanja a u skladu sa međunarodnim dokumenatima u ovoj oblasti. Također, potrebno je poboljšati ulogu koordinacije u sustavu zaštite i spašavanja i raditi na jačanja međusobne suradnje između nadležnih institucija i organizacija Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko Distrikta BiH, kazao je Ćavar.
Dodao je da je značajna komponenta preventivnog djelovanja i ranog upozoravanja izgradnja svijesti o postojanju rizika od katastrofa kod svih građana.
„Stoga je pred svima nama veliki zadatak da kroz uzajamnu suradnju i pomoć pokušamo rizike od prirodnih i drugih nesreća svesti na najmanju moguću mjeru i biti u stanju pružiti brz i učinkovit odgovor u slučaju da do njih dođe. Smatram da je i ova konferencija još jedan korak u tom pravcu i da će donesene preporuke biti osnova za provođenje aktivnosti koje će doprinijeti poboljšanju spremnosti na odgovor u slučaju zemljotresa.
Na kraju Konferencije usvojene su preporuke u zaštiti od zemljotresa.