Iako Federacija Bosne i Hercegovine već duže vrijeme stagnira kada je u pitanju uspostavljanje baze podataka pedofila, čini se da bi se pomaci u narednom periodu mogli desiti, jer je zastupnica Parlamenta FBiH iz SDP-a Lana Prlić uputila u proceduru Prijedlog zakon o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima ovog entiteta.
Na ovaj način bi se, kako tvrdi Prlić, jedan ovakav zakon harmonizirao na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, s obzirom na to da je Republika Srpska tokom prošle godine usvojila ovaj zakon i uspostavila registar pedofila.
– Zamisao registra je da sadrži lične podatke ljudi koji su prestupnici u djelima kao što je silovanje, spolni odnošaj s nemoćnom osobom, prinuda na spolni odnošaj, zloupotreba položaja, bludne radnje i navođenje na prostituciju – kazala je.
Ova baza podataka bila bi tajna zbog toga što Agencija za zaštitu ličnih podataka ne bi dozvolila otkrivanje identiteta prestupnika.
– Cilj je da svaka institucija koja radi s djecom može poslati zahtjev nadležnom tužilaštvu ili MUP-u za provjeru novih uposlenika. Na premijer kada se raspisuje konkurs za uposlenika u školi, ova ustanova će biti obavezna da pošalje zahtjev za provjeru. Obično ovi prijestupnici i nakon odsluženja kazne traže poslove koji su direktno ili indirektno vezani za djecu – pojasnila je Prlić.
Registar bi sadržavao lične podatke kao i djelo koje je počinjeno, fotografije i mjere. On bi bio trajan, te bi se podaci mogli dati sudu, tužilaštvu, kao i organima, organizacijama i ustanovama koji imaju neposredni kontakt s djecom, a sve u cilju zaštite prava i interesa djece.
Uspostava ovog vida registra postala je međunarodno pravni standard i obaveza zemalja koje su ratificirale Konvenciju Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja, a Bosna i Hercegovina je upravo jedna od zemalja koje su ratificirale Konvenciju.
Kada je u pitanju Prijedlog zakon o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u Federaciji Bosne i Hercegovine, Prlić ističe da su ga pojedini zastupnici u neformalnim razgovorima pohvalili.
– Ne bi valjao da na ovim pitanjima klackamo za drugim entitetom, to ne bi bilo izjednačeno i ta djela bi se mogla ponoviti u FBiH. Generalno su reakcije dobre, kako medija, javnosti, pa čak i političara iz drugih političkih partija – zaključila je Prlić.
Ova mlada bh. političarka prijedlog zakona je napravila prema uzoru na države iz regiona, ali i države Europske unije. Uputila ga je u proceduru 9. maja, a pošto je potrebno oko 30 dana da dođe na dnevni red, Prlić se nada da će se o njemu razmatrati već u junu.