Željko Mirković

Kako je Federacija na koncesijama izgubila milijardu eura

Samo u budžet bh. entiteta Federacija Bosne i Hercegovine godišnje bi se moglo “slijevati” 100 miliona eura od koncesija, a primjerice 2014. godine ta stavka u budžetu iznosila je tek 800.000 eura.

U drugom bh. entitetu – Republici Srpskoj, godišnje se od koncesija “uzme” i do 20 miliona eura. Istovremeno, umjesto da naplaćuju korištenje prirodnih i javnih dobara, vlasti se u istim iznosima zadužuju kod finansijskih institucija, i to po veoma nepovoljnim uvjetima, upozoravaju ekonomisti.

U Bosni i Hercegovini postoji 14 zakona i institucija za koncesije koje se finansiraju novcem građana. Komisiji za koncesije u Federaciji mandat je istekao 2012. godine, a na novi zakon se čeka već deset godina. U ovom entitetu sveukupno je dodijeljeno samo 11 koncesija.

Komisija na nivou Bosne i Hercegovine u 15 godina postojanja nije dobila niti jedan zahtjev od nadležnih ministarstva za dodjelu koncesija. S druge strane, revizorski izvještaji ukazuju da se ovoj instituciji daje godišnji budžet od gotovo pola miliona eura, od čega većina ide na plate i naknade zaposlenicima.

Sramota je da država gubi toliko novca, a s druge strane uzimaju se veliki krediti koje ko zna kako će vraćati, upozorava Željko Mirković, delegat Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine u Domu naroda Parlamenta Federacije. On je od Komisije za koncesije Federacije tražio procjenu godišnjih sredstava koja su se mogla prikupiti od ovakvih ugovora.

“Od komisije sam dobio podatak da se radi o 200 miliona konvertavilnih maraka [100 miliona eura] godišnje, a Federacija se zadužuje isto toliko. U trenutnom budžetu čak ni nema te stavke, koncesije kao prihod, uopšte nije naznačeno.”

Na pitanje zašto se korištenje javnih dobara ne naplaćuje, Mirković odgovara: “Očito je da su ti lobiji koji bi trebali plaćati koncesije toliko jaki da Vlada Federacije pod tim uticajem ne poduzima ništa. A Vlada, odnosno nadležna ministarstva su koncesori, prvo Vlada mora da odredi šta je koncesiono dobro, da bi onda Komisija za koncesije mogla provesti taj postupak i da se ta koncesija naplati.”

 

 

Moj profil

Zahvaljujući našem sistemu za administraciju Atlas, svaki član SDP BiH posjeduje vlastiti profil na stranici atlas.sdp.ba.

Ova mogućnost dozvoljava svim članovima da sami provjere i ažuriraju podatke na vlastitom profilu, da provjere stanje plaćenih članarina, kao i da učestvuju u anketama koje pokreće SDP BiH.

Kliknite ovdje da pristupite Atlasu



Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine

Adresa: Alipašina 41
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon: +387 (33) 563 900
Fax: +387 (33) 563 901

Služba za odnose s javnošću:

Telefon: +387 (33) 563 941 ; 563 917
e-mail: informisanje@sdp.ba

SDP BiH je razvio aplikacije za mobilne i tablet uređaje. Preuzmite našu aplikaciju za iOs i pretplatite se na naše obavijesti.


Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.