Federalna Vlada je na zadnjoj sjednici odbila prijedlog dopuna Zakona o Poreznoj upravi FBiH (PU), koji su predložili Aner Žuljević; delegat u Domu naroda, i Elvir Karajbić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Njih dvojica su, podsjetimo, dopunama tražili da PU FBiH kvartalno objavljuje spiskove poslodavaca koji tri mjeseca uzastopno ne isplaćuju plate radnicima.
– U mišljenju Vlade je navedeno da je, po Zakonu, nadležnost PU naplata javnih prihoda, te praćenje i primjena propisa koji uređuju njihov obračun, naplatu i prijavu. Uz to, plaće nisu javni prihodi. PU, također, prikuplja podatke o prihodima (dohotku) koji su oporezivi i na koje je ili plaćen ili treba biti plaćen javni prihod. Stoga, ona ne posjeduje sveobuhvatne podatke o (ne)isplaćenim plaćama. Također, postoji široka lepeza neoporezivih prihoda koje poslodavac isplaćuje, a koji nisu u nadležnosti PU. Vlada smatra i da bi predloženom izmjenom iz dijela porezne tajne bio izuzet podatak o plaćama, bez vođenja računa o drugim odredbama Zakona o PU FBiH, saopšteno je nakon sjednice Vlade FBiH.
Žuljević, pak, tvrdi da njihov prijedlog nije nikakvo izmišljanje tople vode, te da se takvi spiskovi objavljuju u susjednim državama i daju pozitivne rezultate.
– Zna se šta je plata i šta su javni prihodi prilikom obračuna plate, pa ovo i nije neko obrazloženje. Ovakva mjera je u Hrvatskoj imala značajno poboljšanje redovnih isplata plate, a samim tim i onog što je vezano za isplatu plate, punjenje fondova. Zna se šta bi značilo poslodavcu da se nađe na ovakvom spisku. Ovim bi se vrlo jasno prevenirao problem koji imamo, a to je ogroman broj sudskih procesa kad firme odu u stečaj, radnici ne dobiju plate, a time ni država ne naplati ono što su prihodi fondova, kaže Žuljević.
On dodaje da svi znaju da plata nije javni prihod, ali da se u platu računaju i svi porezi i doprinosi: “Jasno smo rekli u prijedlogu da svaki poslodavac mjesečno predaje obrazac za sve svoje uposlenike u smislu uplate plata sa svim pripadajućim javnim prihodima i PU je propisala taj obrazac. Znači, ova dopuna ne bi opteretila PU nekim dodatnim troškovima, analizama, povećanjem uposlenih, takav spisak mogu dobiti iz analiza koje već vode, samo bi pravili kvartalni izvještaj onih koji ne isplaćuju plate.”
Suštinski razlog za ovakav prijedlog članova SDP-a BiH Žuljevića i Karajbića su pozitivni efekti koji su se pojavili ovakvim objavama spiskova u susjednim zemljama, a to su redovnija isplata plata, bolje punjenje fondova.
– Ovim se država pojavljuje kao ozbiljan kontrolni organ, sprečava se ono što je kod nas praksa, da ljudi rade džaba, a da imamo tajkune koji se bogate na način što redovno ne isplaćuju plate radnicima i ne pune fondove. Sve to za posljedicu ima neuvezani staž, ljude bez zdravstvenog i penzionog osiguranja, naglašava Žuljević.
Od prijedloga ovih dopuna, dodaje on, neće odustati, te će i uz ovakav stav Vlade, prijedlog ovog zakona biti pred parlamentarnima.