Ovoga četvrtka u političkim minutama Jutarnjeg programa u studiju sa Kristinom Pranjić – Albin Muslić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu državnog Parlamenta.
Kako funkcionira državna koalicija i tko vodi procese u njoj? Je li zadovoljan radom državnog Parlamenta? Ima li vladajuća koalicija vremena za popravni pred konačni sud Europskog vijeća 15.12. o otvaranju pregovora sa zemljama kandidatkinjama za članstvo u Uniji?
Jesu li približili stavove o Zakonu o sudovima BiH?
Kako riješiti pitanje Izbornog zakona bez izmjena Ustava?
-Sastanak vladajuće koalicije na državnoj razini trebao je biti održan jučer, do njega nije došlo jer je Milorad Dodik na službenom putu, evo čak predstavnici SNSD- a kažu “nema se tu mnogo o čemu razgovarati”. Tko upravlja procesima na državnom nivou? Je li to Milorad Dodik ili ipak i vi imate neku riječ?-
“Ne bih se složio da procesima na nivou Bosne i Hercegovine upravlja Milorad Dodik već jednostavno upravljamo svi mi koji participiramo u vlasti. Mi na osnovu općih izbora koji su održani u oktobru prošle godine imamo definirane nekakve političke smjernice vezano za rad Državnog parlamenta i generalno na nivou Bosne i Hercegovine. Međutim sve odluke koje donosimo, mi moramo uvažiti činjenicu da je Bosna i Hercegovina složena država. Da imamo složeni način odlučivanja koji često zapravo gotovo je pravilo, podrazumijeva konsenzus političkih faktora koji participiraju u vlasti. Tako da svi podjednako učestvujemo u tome, jednom velikom procesu a zapravo mi smo kad govorimo o trojki inspirirani ispunjavanjem obaveza na putu Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji i to je za nas nulti prioritet. Sve ono što je na tom putu u funkciji ispunjavanja kriterija dakle definiranih uslova mi to tražimo od svojih sagovornika na nivou Bosne i Hercegovine. Nije lako. Često su tu blokade, često je to nekad princip toplo hladno, nekad ide malo bolje pa se usvajaju zakoni kao što smo usvojili ovih pet europskih zakona. A onda nekada imamo opet nekakve blokade, kandidiranje određenih tačaka dnevnog reda koje često nemaju nikakve veze sa životom građana u Bosni i Hercegovini i onda se tu postavi kao nekakav uslov i onda moramo gubiti energiju na ubjeđivanja da mi moramo raditi na tom generacijskom putu Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji svi zajedno.”
-Kada će biti održan taj sastanak koji je trebao biti održan jučer i šta su glavne teme o kojima će se razgovarati? Hoće li biti u Mostaru kao što je trebao biti jučer?-
“Vrlo brzo će se sastanak održati. Mislim da da ali to je sada nebitno gdje će se se održati sastanak ali će se vrlo brzo održati, gdje će se pokušati postići određeni konsenzus vezano za opet drugi paket europskih zakona koji su nam opet uslov kako bi potencijalno u decembru dobili i otvaranje pregovora dakle Bosne i Hercegovine sa Europskom unijom. Kada bi to uspjeli, kada bi Bosna i Hercegovina zapravo kada bi započeli pregovore sa Europskom unijom mi bi načinili tako značajan korak jer bi onda dobili mogućnost da iskoristimo brojne fondove, grantove, kreditna sredstva i sve ono što Europska unija nudi u toj fazi pristupanja ka Europskoj uniji.”
-Da li bi nas to moguće otvaranje pregovora eventualno i izvuklo na neki način iz političke krize jer bi svi partneri onda morali pregovarati sa Europskom unijom, a ne samo među sobom?-
“Mislim da da, nama Europska unija je krajnja ishodišna tačka gdje trebamo da barem ovaj mandat provedemo u Državnom parlamentu. Znamo šta znači otvaranje pregovora i koje benefite pregovori nose. Ne treba ići daleko, treba pogledati samo Republiku Hrvatsku i koliko je Hrvatska ostvarila benefita iz tog jednog procesa pristupanja ka Europskoj uniji da ne kažem šta znači postati punopravna članica Europske unije. Mislim da zapravo realizacija određenih fondova i svega ostalog što podrazumijeva članstvo u Europskoj uniji ili ova faza pred članstvo bi trebalo da bude nekakav osnovni faktor koji će zapravo opredijeliti političke subjekte na nivou Bosne i Hercegovine da ipak nekada i određene dnevno političke razlike koje su kandidirane ili koje se kandidiraju često i u javnom prostoru, treba ih nekako prevladati i raditi na ispunjavanju tih kriterija koje su nam zapravo jasno definirane. Znamo šta trebamo raditi.”